Siirt ve Batman yöresine ait sülfatlı zeminlerin beton davranışına etkisi
Influence of sulphate soil on concrete behaviour belonging Siirt and Batman region
  1. Tez No: 299964
  2. Yazar: MURAT DOĞRUYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. HALİM KARAŞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma çerçevesinde gerçekleştirilen deneysel çalışmada Siirt ve Batman yöresine ait sülfatlı topraktan alınan numunelerin sülfat oranı tayin edildi. Mineral katkı maddeleriyle üretilen betonların sülfat kürü ve su küründeki performansları belirlendi. Bu kapsamda belli orandaki uçucu kül ve yüksek fırın cürufu ilaveli beton numune ile katkısız üç seri beton numune üretildi. Karşılaştırma yapmak amacıyla mineral katkı içermeyen karışımlar da üretildi. Küp beton numuneler su kürü ve %15'lik NaSO4 sodyum sülfat çözeltisinde oda sıcaklığında bekletildi. Sülfat etkisine maruz beton numunelerin belli aralıklarla yüzey sertlikleri ve basınç dayanımları ölçülerek aynı zamanda numunelerde meydana gelen ağırlık değişimleri yüzeysel bozulmalar periyodik olarak gözlemlendi. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında Siirt ve Batman yöresine ait zeminin sülfatlı zeminin beton basınç dayanımına etkisi araştırıldı ve sülfatın betonun basınç dayanımını düşürdüğü gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the ratio of sulphate was determined from the samples of sulphate soil which was taken from Siirt and Batman site field. The performance of mineral additives concrete was obtained both in the sulphate and water cures. In this context, three series of concrete samples was produced; in two concrete samples series the certain ratio of fly ash and granulated blast furnace slag was used as additives, and one series of sample was used without additives. The cube samples were rested individually in water cure and (15%) sodium sulphate solutions at room temperature. The compressive strength and surface hardness of samples, which were exposed to effect of sulphate, was measured at the certain time intervals. Furthermore, the weight difference and surface deformation of these samples was also observed periodically. Consequently, in this thesis the used soil was taken from Siirt-Batman region, the observation was primarily focused on how the sulphate soil effects on the compressive strength of concrete was researched, and it showed that sulphate decreased the strength of concrete.