Siirt ve Batman illerinin biyogazdan elektrik enerjisi üretim potansiyellerinin belirlenmesi
To determine the potential of produced electricity energy by using biogas at provinces Batman and Siirt
- Tez No: 442492
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yenilenebilir enerji kaynaklarından olan biyokütle enerjisi, enerji problemlerine karşı önemli bir çözümdür. Son yıllarda enerji ithalinin artan maliyetleri, çevre kirliliği ve iklim değişikliklerinin olumsuz etkileri sebebiyle hızlanan çalışmalar, biyoenerji ve biyoyakıtların gelişimine ve yaygınlaştırılmasına katkı sağlamıştır. Bu çalışmada, Siirt ve Batman illeri arasında bulunan Kurtalan ilçesinde, günlük biyogaz kapasitesi 11.000 m3 olan ve elektrik enerjisi üretim kapasitesi 1 MW olan bir biyogaz motorlu kojenerasyon tesisinin kurulumu amaçlanmıştır. Siirt ve Batman illerindeki hayvansal ve bitkisel atıklara ulaşımın kolay olması sebebiyle biyogaz tesisinin Kurtalan ilçesinde kurulması önerilmiştir. Bunun için öncelikle, Siirt ve Batman illerinin hayvansal atık ve yetiştirilen bazı bitkisel ürünler yönünden sahip oldukları biyogaz potansiyelleri belirlenmiştir. Kurulması düşünülen tesis için; Siirt ile Batman yöresindeki yaklaşık olarak 5 bin adet büyükbaş hayvandan günlük 80 ton büyükbaş hayvan atığının kullanılması ve bu yörede yetiştirilen tarımsal atıklardan elde edilen günlük 4,93 ton mısır silajı, arpa ve buğday sapının kullanılması planlanmıştır. Bu çalışma sonucunda, Siirt ve Batman yöresindeki çeşitli hayvansal ve bitkisel atıklardan önemli miktarda biyogaz elde edilebileceği ve dolayısıyla bu bölgenin biyogazdan elektrik enerjisi üretimi için büyük bir potansiyele sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
One of the renewable energies, biomass energy is an important solution contrary to the energy problems. In recent years, increasing primary energy importation costs, environmental pollution and negative effects of climate change, studies have been accelerated, development and dissemination of bioenergy and biofuel have occurred. At this study, has been purposed to build a biogas plant with cojeneration engine, which has got a daily 11.000 m3 biogas production potential and also has got a 1 MW production of electiricy energy in Kurtalan district located between Siirt and Batman provinces. The reason of the build this plant in district Kurtalan is easy to obtain waste of animals and agriculturals at this area. Initially for this reason, has been determined to biogas potentials the waste of some agricultural crops and animals which are grown between Siirt and Batman provinces. For plant that will be built, has been planned to use 80 ton waste from 5.000 cattlies and 4,93 ton agricultural wastes from stalkes of the corn, barley and wheat in this region. End of this study, has been understood to produce considerable amount of biogas in Batman and Siirt region, thus ıt has been understood pretty much potential of the electiricy energy by using biogas.