Borularda farklı akış hızlarının deneysel olarak PID ile kontrolü
The control of different flow speeds in pipes experimentallywith PID
  1. Tez No: 300031
  2. Yazar: ABDULLAH GÖÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kontrol sistemlerinin statik ve dinamik özelliklerini belirlemek için modellerin teorik ve deneysel formasyonları kullanılır. Bu amaçla yapılmış olan birçok deney düzeneği olduğu gibi sistemlerin simule edilebildiği MATLAB gibi yazılımlarda bulunmaktadır.Günümüzde birçok kontrol uygulamasında basit yapılarından dolayı PID kontrol birimlerinin kullanımı devam etmektedir. Basınç, sıcaklık, debi kontrolü gibi alanlarda da PID kontrol elemanı kullanılmakta ve kontrol parametrelerinin ayarlanmasında birçok yeni yöntem uygulanmaktadır.Bu çalışmada borularda farklı akış hızlarında oluşacak sıcaklık ve basıncın kontrolünü incelemek için LTR 701 Kontrollü Hava Akımı ve Sıcaklık deney düzeneği kullanılmıştır. Bu kontrol sisteminde PID kontrol elemanı ile sıcaklık kontrolü, PI kontrol elemanı ile basınç kontrolü, PI ve P kontrol elemanlarının peş peşe kullanılmasıyla sıcaklığın kademeli olarak kontrolü yapılmış ve kontrol parametrelerinin farklı sıcaklık ve basınçlarda tepkisi incelenmiştir. Kontrol parametrelerinin ayarlanmasında manuel ayarlama metodu uygulanmıştır. Ayrıca deney sistemi MATLAB-Simulink'te modellenmiştir. Bu model üzerinde deney sisteminde yapılan testlerin simülasyonu gerçekleştirilmiş ve sonuçlar birbiriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Theorical and experimental formations of models are used to determine static and dynamic properties of control systems. Besides many experimental set-ups that are made for that purpose, there are also some softwares, such as MATLAB, which can simulate and analyse systems.Nowadays, PID control units have been used in many simple control applications due to their simple structures PID control unit has been employed in fields such as pressure, temperature, flow rate controls and so many new methods have been used to regulate control parameters.In this study, LTR 701 Controlled Air Flow and Temperature testing apparatus is used in order to examine temperature and pressure controls which occurred at different flow velocities in pipes. In this control system, temperature is controlled with PID control unit, pressure is controlled with PI control unit and cascade temperature control has been done with using PI and P control units performing successively and responses of control parameters have been studied at different pressures and velocities. Manuel tuning method is used in setting control parameters. Also experimental set-up is modeled with MATLAB-Simulink. The trials which taken place in experimental system have been carried out on this model and results have been compared with each other.