Türkiye'de yayılış gösteren Crocidura (Soricomorpha:Mammlia) cinsinin mitokondriyal sitokrom b dizi analizi kullanılarak moleküler filogenisi
Molecular phylogeny of the genus Crocidura (Soricomorpha:Mammalia) distributed in Turkey using mitochondrial cytochrome b sequences
  1. Tez No: 300044
  2. Yazar: METİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN TEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, Türkiye' deki sivri burunlu beyaz dişli fare benzeri böcekçillerin (Crocidura cinsi) filogenetik ilişkilerini ve genetik varyasyonlarını ortaya çıkarmak için Crocidura cinsine ait 80 örneğin mitokondriyal sitokrom b genine ait 381 bazlık kısmın başarılı bir şekilde dizi analizi yapıldı. Toplam 36 haplotip belirlendi ve bu haplotipler, maximum parsimony, neighbor joining ve maximum likelihood metotlarının kullanıldığı filogenetik analizlere göre iki ana soy hattına (C. suaveolens için 29 and C. leucodon için yedi haplotip) ayrıldı. İki tür arasındaki genetik uzaklıklar (K2P) 0.144 ile 0.165 arasında değişirken ortalama genetik uzaklık ise 0.1545' dir. Haplotip çeşitliliği (Hd), C. suaveolens için 0.8951 ve C. leucodon için 0.8901' dir.Türkiye ve yakın bölgelerine ait Gen Bankası' ndan elde edilen ve bu çalışmada bulunan toplam 105 haplotipi içeren kapsamlı bir analizlerde, Türkiye' deki sivri burunlu beyaz dişli fare benzeri böcekçillerin daha önceki karyolojik ve morfolojik verilerin önerdiği gibi güçlü bir şekilde iki ana soy hattına (C. suaveolens and C. leucodon) ait olduğunu teyit etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, to reveal genetic variations and phylogenetic relationships of Turkish white-toothed shrews (the genus Crocidura), 80 samples of the genus Crocidura were successfully sequenced for 381 bp of the mitochondrial DNA cytochrome b. In total, 36 haplotypes were identified and classified into two main clades (29 haplotypes for C. suaveolens and seven haplotypes for C. leucodon) based on phylogenetic analysis using the maximum parsinomy, neighbor joining and the maximum likelihood methods. The genetic distances (K2P) among two species ranged from 0.144 to 0.165, with an average of 0.1545, in the partial cytochrome b sequences. Haplotype diversities (Hd), were 0.8951 and 0.8901 (respectively C. suaveolens, C. leucodon). Additionally, an extended analysis, including 105 haplotypes from this study and those from GenBank belonging to Turkey and its neighboring regions, was also confirming that Turkish white-toothed shrews strongly belong to the two main clades (C. suaveolens and C. leucodon), as previously noted by karyological and morphological data.