Türkiye Echinops L. (Asteraceae) cinsi oligolepis seksiyonuna ait taksonların 2C DNA miktarlarının belirlenmesi
Determination of 2C DNA contents of oligolepis section genus of Echinops (Asteraceae) in Turkey
- Tez No: 300045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, Echinops cinsinin Oligolepis seksiyonuna ait üç, Echinops ve Ritropsis seksiyonlarından da birer türün DNA miktarları, flow sitometri tekniği kullanılarak belirlenmiştir. Çalışılan türlerin 2C DNA miktarı 5.549 pg ile 9,166 pg arasında bulunmuştur. Bu taksonlar arasında 2C DNA değerleri arasında çok büyük farklılıklar olmadığından dolayı türlerin diploid olduğunu düşünülmektedir. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, genom miktarı ile türlerin yaşadıkları yükseklikler ve tohum boyutları arasında önemli bir ilişki yoktur. Oligolepis seksiyonu içerisinde 2C DNA miktarları, atasal tür olarak belirlediğimiz edilen E. melitenensis' den grubun en modern türü olan E. phaeocephalus' a doğru bir artış göstermektedir. Bu çalışmayla, Echinops cinsine ait E. melitenensis, E. phaeocephalus, E. dumanii ve E. ritro türlerinin nuklear DNA miktarı ilk kez belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, nuclear DNA content has been estimated using flow cytometry for section Oligolepis (three species), section Echinops (E. ritro) and section Ritropsis (E. orientalis) of Echinops (Asteraceae). 2C DNA content of studied species values ranged from 5,549 pg to 9,166 pg. 2C DNA values of these taxa, as there are not huge differences, we think that these taxa are diploid. According to statistical analysis results, correlation of genome size with altitude and seed length of species was not significant correlation. 2C DNA value has been increasing from E. melitenensis, considered as ancestral species in section Oligolepis, to E. phaeocephalus, the most modern species in this section. The nuclear DNA amount of E. melitenensis, E. phaeocephalus, E. dumanii and E. ritro was determined for the first time in this study.