DNA desenleri kullanarak görüntü şifreleme
Image encryption using by DNA paterns
- Tez No: 300088
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Günümüz bilgisayar destekli şifreleme teknikleri oldukça yüksek düzeyli bilgi gerektiren karmaşık güvenlik önlemleriyle yoğrulmuş teknikler içerir. Öncekilerden daha güvenli olduğu sanılan her bir yeni tekniğin zaman içerisinde başka güvenlik açıklarının bulunduğuna şahit olmaktayız. Dolayısıyla, temel ilke olarak herhangi bir şifreleme yönteminin kırılamaz olmadığını ve sonlu bir süre sonunda şifresinin çözülebileceğini söyleyebiliriz. Görüntü verilerine uygulanabilen şifreleme yöntemlerinin sayısı da günden güne artmaktadır. Bu çalışmada, Henon kaotik sistemleri ile lojistik haritanın rastgele özelliklerinden yararlanılarak, DNA desenlerinden kullanıp görüntü şifrelemede kullanılabilecek hızlı bir algoritma geliştirilmiştir. Geliştirilmiş algoritma daha sonra bir Turing Makine üzerinde modellenmiştir. Siyah-beyaz ve renkli resimler üzerindeki uygulamalardan elde edilen sonuçlar algoritma güvenliğinin yüksek olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today's computer-aided encryption techniques requires knowledge of very complicated and complex security measures. While each claims to be more secure than the previous, with every coming days we are witnessing how the previous passwords are broken. Therefore, based on the basic principles learned in theory, it is possible to say that any encryption method cannot become“unbreakable”and any password can break in a limited period of time. The number of encryption methods on images is increasing gradually. In this study, by means of a logistic map, we propose a simple and fast encryption algorithm to encrypt the images, using the Henon chaotic systems, logistic properties of random maps and DNA paterns. Also we modeled our algorithms with Turing machines. This algorithm is applied to both the black-and-white and color images. The results indicate a greater security of the proposed algorithm.