Cu6PS5I, Cu6PS5Br ve Cu6PS5I(1-x)Brx kristallerinin elektrokimyasal özelliklerinin incelenmesi
The investigation of electrochemical properties of Cu6PS5I, Cu6PS5Br and Cu6PS5I(1-x)Brx crystals
- Tez No: 300108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELTEM DÜDÜKCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, süperiyonik Cu6PS5X (X = Br, I) mono ve Cu6PS5BrxI1-x (x = 0.25, 0.50, 0.75) kompozit kristallerinin elektrokimyasal özellikleri farklı ortam ve konsantrasyonlarda incelenmiştir. Kristallerin iletkenlik ölçümleri four-probe tekniği ile yapılmıştır.Her bir kristalin elektrokimyasal davranışı bulunduğu elektrolite ve elektrolitin derişimine bağlı olarak incelenmiştir. Bu amaçla, Dönüşümlü Voltametri tekniği kullanılarak akım-potansiyel eğrileri elde edilmiştir. Kristallerin farklı ortamlarda benzer davranışlar sergilediği ve kristallerin Br sübstitüsyonu arttıkça akım yoğunluğu değerlerinde bir artış olduğu gözlenmiştir.Kristallerin Nyquist eğrileri, Elektrokimyasal İmpedans Spektroskopisi yöntemiyle elde edilmiştir. Kristallerin impedans davranışları, bulunduğu elektrolit türüne, elektrolitin konsantrasyonuna ve uygulanan potansiyele bağlı olarak incelenmiştir.Nyquist diyagramları, Cu6PS5Br kristalinin en düşük, Cu6PS5I kristalinin ise en yüksek direnç değerlerine sahip olduğunu göstermiştir.İncelenen elektrolit ortamlarında, kristallerin tümünde elde edilen akım değerlerinde derişime bağlı bir değişim gözlenirken, bu değişimin düzenli olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical properties of superionic single Cu6PS5X (X = Br, I) and mixed Cu6PS5BrxI1-x (x = 0.25, 0.50, 0.75) crystals were investigated at the different media and concentrations. The conductivity measurements of the crystals were made by four-probe technique.The electrochemical behavior of each crystal was investigated depending on the type of electrolyte and the concentration of electrolyte. For this purpose, current-potential curves obtained by using Cyclic Voltammetry technique. It was determined that the crystals exhibited similar behavior in different media and current density values of the crystals were increased with an increase Br substitution in the crystals.The Nyquist curves of the crystals were obtained by Electrochemical Impedance Spectroscopy method. The impedance behavior of the crystals were investigated depending on the type of electrolyte, electrolyte concentration and applied potential. The Nyquist diagrams showed that Cu6PS5Br crystals have the lowest and Cu6PS5I crystals have the highest resistance values.It was determined that all of the crystals showed a change in the current values depending on concentration but these changes were not regular in the electrolyte environments.