Batı Anadolu'da yayılış gösteren Muscari bourgaei Baker ve Muscarı aucheri (Boiss.) Baker üzerinde biyolojik araştırmalar
The biological investigations on Muscari bourgaei Baker and Muscarı aucheri (Boiss.) Baker which are distribution in West Anatolia
- Tez No: 300145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada Batı Anadolu'da yayılış gösteren, Liliaceae familyasına ait iki endemik geofit türü, Muscari aucheri (Boiss.) Baker ve Muscari bourgaei Baker morfolojik, anatomik, palinolojik ve ekolojik özellikleri yönünden incelenmiştir.Türlerin morfolojik özellikleri Türkiye Florası (Davis & Stuart, 1984) ile karşılaştırmalı olarak verilmiştir. Morfolojik olarak ayırt edilmelerini sağlayan özellikleri belirlenmiştir. Anatomik araştırmalarda türlerin kök, skap ve yaprak kısımları incelenmiştir. Türler arasındaki anatomik benzerlikler ve farklılıklar tespit edilip, sonuçlar fotoğraf ve tablolarla gösterilmiştir. Kök, skap, ve yaprakların genel yapıları benzer olan iki türümüzün, hücrelerinin diziliş ve boyutlarındaki farklılık göstermiştir. Ayrıca alınan kesitlerde, yapraklarda palizat parenkimasının farklılık göstermesi türleri ayırt etmede önemli bilgiler sağlamaktadır. Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM) ve Işık Mikroskobu (IM) ile yapılan palinolojik çalışmalarda, türlerin polen yapıları incelenmiştir. Çalışmamız, ekzin ornamentasyonunun türlerin ayrımında önemli bir karakter olduğunu göstermiştir. Ekolojik çalışmalarda ise türlerin yetiştiği toprağın kimyasal ve fiziksel özellikleri verilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, from Liliaceae family endemic two geophyte species (Muscari aucheri (Boiss.) Baker and Muscari bourgaei Baker) which are distribution West Anatolia were investigated by their morphological, anatomical, palynological and ecological features.The morphological features of species are given by compared with Flora of Turkey (Davis & Stuart, 1984). Providing the morphological characters to identify were determined. In anatomical investigation the section of the root, scape and leaf of species were examined. Anatomical similarities and differences between the species were determined and the conclusions were showed by photographs and pictures. The general structure of the roots, scapes and leaves, the cell were showned different in arrangament and dimension. In addiation to, anatomical transverse sections in leaves, palisade parenchyma which are different the structure are given great information for differences the species. In palynological studies, made by Scanning Electron Microscopy (SEM) and Light Microscopy (LM), parts of the pollen were examined. Our investigation shows that the sculpturing of the exine provides valuable characters for separating species. Furthermore, for ecological investigations, the chemical and physical properties of the soil are given.