Bir jeotermal güç santralinin 2. yasa ve eksergoekonomik analizi
Second law and exergoeconomic analysis of a geothermal power plant
  1. Tez No: 300151
  2. Yazar: DENİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZGENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Dünyada var olan fosil yakıtların (kömür, petrol ve doğal gaz vb.) kullanım ömürleri her geçen gün azalmaktadır. Bununla birlikte teknolojinin hızla ilerlemesi; ihtiyaç duyulan enerji miktarının artmasına neden olmaktadır. Ortaya çıkan bu durum neticesinde yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi son derecede artmış olup, bu enerji kaynaklarından en iyi seviyede yararlanmak için çeşitli sistemler denenmeye çalışılmaktadır.Bu çalışmada Aydın Salavatlı Jeotermal Sahasının özellikleri ve sahada bulunan DORA 1 , DORA 2 santrallerinin çalışma prensibi hakkında bilgi verilmiştir. Santrallerde kullanılan ekipmanların çevrim akışkanlarına olan etkisi üzerinde durularak; enerji ve ekserji verimliliği hesapları yapılmıştır. Buna göre 14.01.2011'de DORA 1 Santrali'nin ekserji verimliliği 0.34, DORA 2 Santali'nin ise 0.31 olarak bulunmuştur. Santrallerin ekserji kaybının olduğu bölümler belirlenmiştir. Buna göre iyileştirme önerileri sunulmuş olup, santrallerin yatırım maliyeti ve ekipman bakım maliyetleri göz önüne alınarak eksergoekonomik analiz çalışması da yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Fossil fuel reserves (coal, oil, natural gas, etc.) diminishes with each passing day . In addition, rapid advancement of technology causes an increase in the amount of energy needed. This emerging situation resulted in ever increasing importance of renewable energy sources, and various systems are being developed to utilize these renewable energy sources effectively.In this study, information about Aydın-Salavatlı geothermal field?s features and working principles of the 2 power plants (DORA 1 and DORA 2) in the region is given. Power plants? energy and exergy efficiencies were calculated with the emphasis on the effects of thermal fluids used in power plants. According to these calculations, exergy efficieny of DORA 1 power plant was 0.34 and DORA 2 power plant?s exergy efficieny was 0.31 in the 14.01.2011. Power plants? sections which cause exergy losses were identified. Accordingly, improvement suggestions were presented in this study. Additionally, exergoeconomic analysis were conducted while power plants? investment costs and equipment maintenance costs were taken into consideration.