Hybridization of single flash geothermal power plant with biomass driven sCO2 topping cycle
Tek basınç kademeli jeotermal enerji santralinin biyokütle kaynaklı sCO2 çevrimi ile hibridizasyonu
  1. Tez No: 648853
  2. Yazar: BALKAN MUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEYZA KAZANÇ ÖZERİNÇ, PROF. DR. DEREK KEITH BAKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Enerji, Makine Mühendisliği, Science and Technology, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma, katı bir biyokütle kaynağı olan zeytin prinasının yakıt olarak kullanıldığı, biyokütle ile güç sağlanan sCO2 çevrimi ile Kızıldere-1 tek basınç kademeli jeotermal enerji santralinin hibridizasyonunu konu almaktadır. Yakıtın yanma özellikleri, kinetik parametreleri ve cüruflaşma potansiyeli; sırasıyla TGA, Coats-Redfern Metodu ve XRF analizi kullanılarak belirlenmiştir. 20 ° C / dk ısıtma hızı altındaki TGA analizinde gözlenen iki ana yanma aşaması için aktivasyon enerjileri sırasıyla 32.6 ve 17 kJ / mol olarak hesaplanmıştır. Hibrit enerji santrali EBSILON Professional simülasyon yazılımı kullanılarak modellenmiştir. Süperkritik CO2 (sCO2) döngüsü, buhar döngülerine kıyasla daha kompakt olması ve inişli çıkışlı güç üretimini desteklemesi nedeniyle hibrit santralin esnekliğini artırması yüzünden tercih edilmiştir. sCO2 ve rankin çevrimleri arasındaki sinerji, sCO2 çevrimindeki atık ısının rankin çevrimine aktarıldığı ısı eşanjörüde elde edilen sıcaklık uyumu ile sağlanmıştır. sCO2 çevrimine yüksek sıcaklıkta ısı transferi sorunu, baca gazındaki ısının rankin çevrimine aktarılması sayesinde giderilmiştir. Hibrit çevrimin termal verimliliği ve biyokütlenin elektriğe dönüşüm verimleri sırasıyla 24.5\% ve 22\% olarak bulunmuştur. Hibrit santralin net güç üretimi 17.8 MWe'ye çıkarılırken, sCO2 çevriminin net üretimi 3.2 MWe olarak bulunmuştur. Hibrit santralin azami yakıt tüketimi 2,2 kg / s olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the hybridization scenario of Kızıldere-1 single flash geothermal power plant with a biomass driven recompression sCO2 topping cycle where a solid local biomass source, olive residue, is used as a fuel. The combustion characteristics, kinetic parameters and slagging-fouling potential of the fuel are determined using TGA, Coats-Redfern Method and XRF analysis, respectively. The apparent activation energies for two observed major stages of combustion under the heating rate of 20 °C/min are calculated as 32.6 and 17 kJ/mol, respectively. The hybrid power plant is modeled using the simulation software EBSILON Professional. Supercritical CO2 (sCO2) cycle is specifically chosen due to having more compact footprint compared to steam cycles and the potential to be ramped up and down more rapidly, thus enabling flexible operation. A synergy between the topping and bottoming cycle is achieved by a good temperature match between the coupling heat exchanger where the waste heat from the topping cycle is utilized in the bottoming cycle. The high temperature heat addition problem to the sCO2 cycle is also eliminated utilizing the whole heat in the flue gas in the bottoming cycle. Hybrid cycle thermal efficiency and biomass-to-electricity conversion of 24.5\% and 22\% are achieved, respectively. The net power output of the hybrid power plant is increased to 17.8 MWe while the net production of the topping cycle is kept at 3.2 MWe. Corresponding fuel consumption for the hybrid plant is found as 2.2 kg/s.