Kuasirelativistik yaklaşımda ortaya çıkan spin-spin integrallerinin hesaplanması
Calculation of spin-spin integrals that emerged on quasirelativistic approximation
- Tez No: 300170
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURŞEN SEÇKİN GÖRGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmada, ağır atomun çekirdek ve elektronları arasındaki spin-spin etkileşmesini içeren tek elektronlu bir ve iki merkezli spin-spin etkileşme integralleri Slater tipli orbitallerden (yörüngemsilerden) (STO) yararlanılarak incelenmiştir. Bu integrallerin hesabında, tam ortonormal fonksiyonlar kümeleri kullanılarak, yük yoğunluğu açılım ifadesi aracılığı ile ulaşılan Slater tipli orbitaller üzerinden çok merkezli elektron dağılımının analitik yapısı kullanılmaktadır. Yük yoğunluğu açılım formülü, tam ortonormal fonksiyonlar kümeleri üzerinden, tek bölgeli toplama teoremleri kullanılarak elde edilmektedir. Tek bölgeli toplama teoremlerinin seri açılımında ortaya çıkan katsayılar örtme integralleri ile ifade edilmektedir. Bu nedenle öncelikle örtme integralleri sayısal olarak hesaplanmıştır. Daha sonra Slater tipli orbitaller üzerinden bir ve iki merkezli spin-spin etkileşme integrallerinin hesabı yapılmıştır. Bulunan sonuçlar literatürle iyi uyum sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, spin-spin interaction integrals with one electron one- and two- center that contain spin-spin interaction between heavy atom?s core and electrons were analyzed by using Slater type orbitals (STO). In these integral accounts, multicentered electron distribution?s analitical structure over Slater type orbitals that is reached through charge density expansion formula by using complete orthonormal function sets are used. Charge density expansion formula over complete orthonormal function sets is obtained through the use of one-range addition theorems. Coefficients which emerge in one-range addition theorems? series expansion are expressed with overlap integrals. Therefore, first of all, overlap integrals were calculated as numerical. Then, one and two centered spin-spin interaction integrals? calculation over STO was done. The results found have adapted well with the literature.