Kablosuz ağ teknolojileri ve şifreleme
Wireless network technologies an encryption
  1. Tez No: 300209
  2. Yazar: DENİZ MERTKAN GEZGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN BULUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tezin amacı, günümüzde yaygın olarak kullanılan kablosuz ağ teknolojilerini, bunların yapısını, kablosuz ağlarda kullanılan güvenlik standartlarını, kullanılan şifreleme metotlarını ve kablosuz ağlara karşı yapılan güncel saldırı tekniklerinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda Kablosuz ağlara yönelik bir DoS(Denial Of Service) saldırısı gerçekleştiren bir uygulama geliştirilmiştir. Bu yazılımın etkinliği ve deney sonuçları alınmıştır.Tezin giriş kısmı olan birinci bölümünde kablosuz ağlar, kablosuz ağ kullanım alanları, Kablosuz Yerel Alan Ağlarında kullanılan donanımlar, kablosuz ağ teknolojileri ve kablosuz standartlar açıklanmıştır. IEEE 802. 11 kablosuz ağ standardı üzerinde durulmuş ve sınıflandırılması yapılmıştır.Tezin ikinci bölümünde Kablosuz Yerel Alan Ağlarında(Wireless Local Area Network) kullanılan güvenlik politikaları ve şifreleme algoritmaları incelenmiştir.Tezin üçüncü bölümünde Kablosuz Yerel Alan Ağlarına yapılan saldırı tipleri incelenmiş ve türlerine göre sınıflandırılmıştır.Son bölümde Kablosuz Ağlara yapılan DoS saldırılarından Tcp, Udp, Kimlik Onaylamama (Deauthencation) Mesajı Taşması ve Ping Taşması saldırıları üzerinde durulmuştur. Bu saldırıların algoritmaları çıkartılmıştır. Bu saldırıların teorik açıklamalarından yola çıkılarak uygulamaları yapılmış ve hazırlanmış olan yazılım programları, performans analizleri ve sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the widely used wireless network technologies; their structures, the safety standards used in those networks, the encryption methods used in wireless networks, and the current attack techniques against those networks. To this end, a DoS attack application to wireless networks was prepared. Its effectiveness and experiment results were recorded.In the first section of the thesis, wireless networks, uses of those networks, the hardware used in Wireless Local Area Networks, wireless network technologies, and wireless standards were explained. IEEE 802.11 wireless network standard was focused and its classification was formed.In the second section of the thesis, the safety policies used in Wireless Local Area Networks were investigated, and their encryption algorithms were described.In the third section, the attack types to Wireless Local Area Networks were analyzed and classified according to their characters.In the last section, the Denial of Service attacks; Tcp, Udp, De-authentication, and Ping overflow attacks were focused. Their algorithms were analyzed. With the theoretical explanations of those attacks, their applications were prepared. The prepared software applications, their performance analyses, and the results were reported.