Hareketli etmen sistemlerinde etmen güvenliğinin sağlanması
Providing agent security in mobile agent systems
  1. Tez No: 300261
  2. Yazar: YUSUF GÜLSER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Günümüz bilgisayar sistemlerinde yazılım metodolojileri merkezi çalışma modellerinden çok dağıtık çalışma modelleriyle gerçeklenmektedir. Mesajlaşmayla başlayan dağıtık yöntemler, uzaktan yordam çağırmayla devam etmiş ve nesnelerin ağ üzerinde paylaşımına izin veren yapılarla süre gelmiştir. Gelinen son noktada nesnelerin ağ üzerinde hareketliliğini sağlayan hareketli etmenler görülmektedir. Heterojen ortamlarda çalışabilme avantajına rağmen, hareketli etmen sistemleri, kodun hareketi süresince birçok tehdit unsuruyla karşı karşıyadır. Bu çalışmada, etmenler genel özellikleri ile tanıtılmış, maruz kaldıkları tehditler ve korunma yöntemlerinden bahsedilmiş, RSA şifreleme yöntemiyle hareketli etmene güvenlik sağlanmış ve güvenli etmen ile gerçekleştirilen bir e-ticaret uygulaması tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today?s computer systems, software methodologies are being carried out with distributed working models more than central working models. Distrubuted methods starting with messaging, are continued with remote procedure calling and followed by structures that allow objects sharing on the network. At last points mobile agents which provide object moving on the network can be seen. Despite the advantages of working in heterogeneous environments, mobile agent systems, face many threats during the movement of the code. In this study, agents are intruduced with their general features, mentioned about threats they face and protection methods against them, security provided to the mobile agent by means of RSA encryption and the e-commerce application carried out with secure mobile agent is introduced.