Kablosuz ağların askeri ortamlarda kullanımı
Using wireless networks in military environment
  1. Tez No: 300260
  2. Yazar: OSMAN OCAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OKATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hava Harp Okulu Komutanlığı
  10. Enstitü: Havacılık ve Uzay Teknolojileri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, bilgiyi elde etmenin bir yarışa dönüştüğü günümüzde kablosuz ağların askeri ortamlarda kullanımının uygunluğu araştırılmıştır. Kablosuz ağlar askeri ortamlarda kablolu ağların yerini almayacak olup destek görevi görecektir. Kablolu ağlara destek görevinin yerine getirilmesi için kablosuz ağların güvenlik tanımlamalarının iyi yapılması gerekmektedir. Kablosuz ağların iletim ortamı hava olduğundan güvenlik önemli bir etken olarak ortaya çıkmaktadır. Güvenliğin önemli olduğu kablosuz ağlarda yaşanabilecek güvenlik açıkları ayrıntıları ile ortaya konulmuş olup, bu güvenlik açıklarının çözümlerine yönelik bir mimari model önerilmektedir. Bu mimari modele ilave olarak mevcut şifreleme yöntemleri ile birlikte çalışabilecek bir şifreleme uygulaması geliştirilmiştir. Önerilen mimari model ve geliştirilen şifreleme uygulamasının olumlu ve olumsuz yanları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, usage of wireless networks in military environment nowadays, when the time that acquiring information is becoming a competition, had been studied. Wireless networks have performed a supportive task instead of taking the place of the wired networks. For performing this task it is necessary to redefine security specifications properly. Because transmission path of wireless networks is air, security comes into existence as the most important factor. Possible security vulnerabilities in wireless networks in which security is noteworthy, are described in details and an architectural model is proposed for solving such security vulnerabilities. In addition to this architectural model a cipher application which can be cooperated with existing cipher methods is developed. Pros and cons of this proposed architectural model and developed cipher application are discussed.