Pnömonili koyun ve keçilerden mikoplazmaların izolasyonu identifikasyonu ve antibiyotiklere duyarlılıklarının belirlenmesi
Isolation, identification and antibiotic sheep and goat lungs in Konya region
  1. Tez No: 30035
  2. Yazar: LEYLA GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATEŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Pnömonili, koyun ve keçi akciğerlerinden mycoplasmalann izolasyon ve iden- ttfikasyonlarmm yapıldığı bu çalışma ile koyun - keçi pnömonilerinde mycoplasmalann rolü araştırıldı. Bu amaçla Konya Hayvan Hastalıkları Araştırma Enstitüsü Teşhis Laboratuvarına değişik sürülerden getirilen 1 15 adet (70 kuzu, 34 koyun, 6 oğlak, 5 keçi) ve Konya E.B.K. Mezbahasından alınan 100 adet (75 kuzu, 25 koyun) olmak üzere toplam 2 15 adet pnömonili akciğer materyali kullanıldı. Bu materyallerin 86'sından (% 40) mycoplasma etkenleri izole edildi. Aynı zamanda yapılan bakteriyolojik ekimlerde 66 akciğerden (% 30.6) başta P. lvxemolytica (% 43.2) olmak üzere diğer bakteriler izole edildi. İzole edilen mycoplasma suşlan koloni morfolojileri, digitonin'e duyarlılık, glikoz fermentasyonu, arjinin hidrolizi, tetrazolium redüksiyonu, film ve spot oluşumu, fosfataz ve hemoliz oluşumu gibi biyokimyasal testler ve üreme inhibisyon (GI) testi ile identifiye edildiler. İzole edilen 91 mycoplasma susunun 66'sı (% 72.5) M. arginini, 23'ü (% 25.2) M. ouipneıımoniae, l'i (% 1.09) M. mycoides subsp. caprive l'i (% 1.09) da M. agalactiae olarak identifiye edildi. İzole edilen 23 M. ovipneumoniae susunun 7'si, 66 M. arginini susunun ise 23'ü tek başına geri kalanı ise P. haemolyticave veya diğer etkenlerle birlikte bulundu. On M. ouipneıımoniae ve 20 M. arginini susu ile yapılan antibiyogram testinde tüm M. ovipneumoniae suşlan erythromycin ve streptomycin'e dirençli; oxytetracycline, chlortetracycline, gentamycin, tylosin, spiramycin, enrofloxacin ve lincospectin'e duyarlı bulunurken, M. arginini suşlannın tümü streptomycin'e 15'i erythromycin'e 9'u chlor- teracycline'e, 6'sıgentamycin'e ve l'i de oxytetracycline'e dirençli; tümü ise tylosin, spiramycin, enrofloxacin ve lincospectin'e duyarlı bulundu.53 Hislopatolojik incelemesi yapılan 52 pnömonili akciğer örneğinin 15'inde (% 28.8) atipik pnömoni, 1 Tinde (% 21.1) pulmoner adenomatosis, 10'unda (% 19.2) vlral pnömonl bulgulan (Pl3, maedi-visna, respiratory syncytial virus ve dig.), 8'inde (% 15.3) kataral purulent bronkopnömoni, 6'sında (% 1 1.5) fibrinli pnömoni ve 2'sinde (% 3.8) de verminöz pnömoni bulgulan tesbit edildi. Histopatolojik incelemesi yapılan akciğer örneklerinden izole edilen 1 1 M. ovipneumoniae susunun 10'u atipik pnömoni l'i fibrinli pnömoni bulgulan tesbit edilen materyallerden izole edilirken M. arginini hemen tüm pnömoni tiplerinden İzole edildi. Sonuç olarak M. argininive M. öuipneumoniae'nin pnömonili koyun akciğerlerinden en yaygın izole edilen mycoplasma türleri olduğu ve çoğu materyallerde başta P. haemolytica olmak üzere diğer bakterilerle birlikte bulunmalan nedeniyle mycoplasmalann koyun pnömonilerinde primer ya da sekonder olarak önemli bir rolü olduğu kanısına varıldı. M. ovipneumoniae ve M. arginini suşlannın bazı antibiyotiklere in vitro duyarlılık testinde suşlann streptomycin ve erithromycin'e nisbeten dirençli olduklan görüldü.
Özet (Çeviri)
Isolation, identification and antibiotic sensitivities of mycoplasmas from pneumonic sheep and goat lungs in Konya Region In this study, the roles of mycoplasmas In pneumonias of sheep and goats were investigated. For this purpose, 115 pneumonic lung samples (belong to 70 lambs, 34 sheep, 6 kids, 5 goats) which brought to Konya Animal Disease Research Institute from different flocks and 100 pneumonic lung samples (belong to 75 lambs, 25 sheep) taken from Abattoir of Meat and Fish Organization in Konya, in total 215 pneumonic lung samples were exa- minated. Mycoplasmas were isolated from 86 pneumonic lungs (40 %), also different bacteria were isolated from 66 pneumonic lungs (30,6 %). The most isolated bacterium was P. haemolytica (43.2 %). Isolated mycoplasma strains were identified on the basis of cultural characteristics, colonial morphologies and biochemical properties such as sensitivity to digitonin, glucose fermentation, arginine hydrolysis, tetrazolium reduction, phosphatase production, film and spot formation, haemolysis of sheep erythrocyte and serologically with growth inhibition test (GIT). Of the isolated 91 strains; 66 (72.5 %) were M. arginini, 23 (25.2 %) were M. ovipnewnoniae, 1 (1,09 %) was M. mycoides subsp. capri and 1 (1.09 %) was M. agalactiae. Seven of 23 M. ovipnewnoniae strains and 23 of 66 M. arginini strains as were found alone, the remains of isolates were in combination with P. haemolytica and/or other bac teria.55 In vitro sensitivity of 10 M. ovipnewnoniae and 20 M. arginini strains to antibiotics were investigated. All strains of M. ovipnewnoniae isolates were resistant to erythromycin and streptomycin, were sensitive to oxytetracycline, chlortetracycline, gentamycin, tylosin, spiramycin, enrofloxacin and lincospectin. All M. arginini strains were resistant to streptomycin and 15 strains to erythromycin, 9 strains to chlortetracycline, 6 strains to gentamycin, 1 strain to oxytetracycline were resistant. All of the M arginini strains were sensitive to tylosin, spiramycin, enrofloxacin and lincospectin. Fifty-two lung tissues were examinated histopathologically. In 15 lungs (28.8 %) atypical pneumonia (chronic proliferative intersititial pneumonia and lymphoid hyperplasia) in 1 1 lungs (21.1 %) pulmonary adenomatosis, in 10 lungs (19.2 %) viral pneumonia fin dings (PI3, maedi-visna, respiratory syncytial virus and other), in 8 lungs (15.3 %) catharral, purulent bronchopneumonia, in 6 lungs (11.5 %) fibrinous pneumonia and in 2 lungs (3.8 %) verminous pneumonia were determined. When histopathological and mycoplasmal isolation findings were compared, 10 of 1 1 M. ooipneumoniae strains isolated from histopathologically exanninated materials was isolated from atypical pneumonia and 1 of them isolated from fibrinous pneumonia lesions. But M. arginini was isolated almost all lesions types. In conclusion, it is apparent that Af. arginini and M. ovipnewnoniae were the most commonly recovered mycoplasma strains in pneumonic lungs. Their generally presence with other bacteria notably P. haemolytica may indicate that mycoplasmas have a primary role in pneumonia or a role in the lung damaged by other microorganisms. In vitro sensitivities of M. ovipnevirioniae and M. arginini to antibiotics showed relative insensitivity of strains to streptomycin and erythromycin.