Postpartum sorunlu ve normal ineklerde PGF2a kontrollü tohumlamaların fertilite üzerine etkisi
  1. Tez No: 30034
  2. Yazar: AHMET SEMACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK TEKELİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Reprodüksiyon Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma postpartum 5Ü ve 61. günlerde, 11 gün arayla iki defa uygulanan PGFîa'nın, doğum ve postpartum dönemi sorunsuz ve sorunlu olan ineklerde özellikle buzağılama - gebe kalma aralığına etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada materyal olarak Konya Hayvancılık Merkez Araştırma Enstitttsü'ne ait 40 adet İsviçre Esmeri inek kullanıldı. Kontrol grubu oluşturmak amacıyla işletme kayıtlan incelenerek aynı şartlarda ve sayıdaki ineğin reprodüktif performans parametreleri hesaplandı ve çalışma grubu bulgularıyla karşılaşıldı. Çalışma grubunda yer alan inekler önce doğum ve postpartum dönemi sorunsuz ve sorunlu olmak üzere iki gruba ayrıldı (Grup I ve II). İneklerin tamamına postpartum 24-30. günlerde rektal muayene yapılarak genital organlar incelendi. İneklerin siklik durumlarına bakılmaksızın postpanum 50 ve 61. günlerde iki defa 7.5 mg/ml Luprostiol içeren PGF2a analoğundan 15 mg i.m. enjekte edildi. PGF2a uygulamasından sonra, daha önce iki gruba ayrılan inekler, östrüsleri gözlenerek (Grup 1-1 ve Grup II-l) östrüsler gözlenmeden 80. saatte tohumlananlar (Grup 1-2 ve Grup II-2) olmak üzere iki alt gruba daha ayrıldı. İlk tohumlamada gebe kalmayıp beklenen günlerde östrüs gösteren hayvanlar yeniden tohumlandı. Son tohumlamayı izleyen 45-60 günlerde rektal muayeneyle gebelik bulguları araştırıldı. Birbirini izleyen üç tohumlamada gebe kalmayan inekler repeat breeder (döl tutmayan) olarak kabul edildi. Çalışma sonucunda, doğum ve postpartum dönemi sorunsuz olan ve östrüsler gözlenerek tohumlananlarda ilk tohumlamada %50, toplam tohumlamalar sonrası %90 gebelik elde edilmiş, her bir gebelik için tohumlama sayısı ortalama 1.66, doğum - yeniden gebe kalma için geçen42 süre ortalama 86.5 gün ve buzağılama aralığı ortalama 373 gün bulunmuştur. Östrüsler gözlenmeden 80. saatte tohumlananların bulguları sırasıyla %30, %80, 1.87, 95.5 gün ve 380.6 gündür. Doğum ve postpartum dönemi sorunlu olanların bulguları incelendiğinde, ilk tohumlamada gebelik oranı östrüslcri gözlenerek tohumlananlarda %40, 80. saatte tohumlananlarda %30, toplam tohumlamalar sonrası her iki grupta %60 gebelik tesbit edilmiş olup, tohumlama sayısı sırasıyla 1.50 ve 1.83 olarak belirlenmiştir. Doğum - yeniden gebe kalma aralığı gözlemle tohumlananlarda 85 gür^SO. saatte tohumlananlarda 101.5 gün,buzağılama aralıkları 3â7 sırasıyla 376 gün ve 389 gün bulunmuştur. Elde edilen bulgular sonucu, postpartum dönemde PGF2 a uygulamasının hem senkronizasyona, hem de postpartum çeşitli sorunlara etkili olduğu ve fertiliteyi olumlu yönde etkilediği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
The present study was carried out to investigate the effect of PGF2a applications, eleven days apart on calving-conception interval of the cows with reproductive disorders and normal cows on days 50 and 61 of the postpartum period. This study was conducted on a total of 40 Brown Swiss cows belong to Konya Central Animal Research Institute. A control group containing 40 cows were selected on the basis of breeding records of thd institute comparing with the findings obtained from both research groups. Initially, cows included in the treatment groups were divided into two groups according to their reproductive status and classified as the cows with reproductive disorders (Group I) and normal (Group II) cows. All animals were examined transrectally between the days 24-30 of postpartum period. A prostaglandin analogue of luprostiol was injected two times intra muscularly at a dose of IS mg. per animal on the day SO and 61, regardless to their cycling activity. Then, cows with reproductive disorders and normal cows were divided into two subgroups, which was inseminated on the basis of observation of estras signs (Group 1-1 and Group II- 1) or at a prede termined time, 80 hours after second luprostiol injection (Group 1-2 and Group II-2). Insemination were repeated regularly in the cows displaying estrus after first insemination and pregnant cows were diagnosed by rectal examination performed day 45-60 after the last insemination. Non-pregnant cows inseminated three times consecutively were regarded as a repeat breeder. Conception rates' in first insemination in normal cows inseminated on the basis of observation of estrus signs and at a predetermined time, second luprostiol injection were 50 and 30 percent, respectively. After consecutive inseminations in normal cows overall conception rates were 9044 and 80 percent for per subgroups, respectively. This mean insemination number per pregnancy, calving-conception interval and calving interval were 1.66, 86.5 days and 373 days and 1.87, 95.5 days and 380.6 days for the cows inseminated after estrus observation or at a predetermined time, respectively. In the cows with reproductive disorders first insemination conception rates were 40 and 30 percent for cows inseminated after estrus observation or at a predetermined time, respectively. In the cows with reproductive disorders, overall conception rates after consecutive inseminations were 60 percent, for both subgroups. The mean insemination number per pregnancy, calving-conception interval and calving were 1.50, 85 days and 376 days and 1.83, 101.5 days and 389 days for the cows inseminated after estrus observation or a fixed time, 80 hours after second luprostiol injection, respectively. According to the obtained results, it was concluded that PGF20C application in the postpartum period synchronized estrus, exerted a beneficial effect on the certain reproductive problems and increased the fertility rates.