Modernleşme sürecinde ölüm hadisesine din sosyolojisi açısından bir yaklaşım
An approach from the point of sociology of religion to mortality in the process of modernization
  1. Tez No: 300355
  2. Yazar: FİLİZ ÇİFTÇİKAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ALPEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma ile modernleşme sürecinde ölüm hadisesinde meydana gelen değişimleri açıklamayı amaçlamıştır. Ölüm sosyal hayatın içinde yer alan bir gerçekliktir. Bütün canlıların ortak kaderi olması anlamında da evrensel bir nitelik taşımaktadır. Ölüm, modern ve modern öncesi toplumlarda farklı anlamlar yüklenen bir olgudur. Çünkü toplumsal yaşamdaki her türlü değişimden etkilenmektedir. Modern öncesi toplumlarda sosyal hayatın bir parçası olarak algılanırken, modern toplumlarda tabu niteliği kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explain modern process of death culture. Death is realitiy of in social life. Whole alive is common destniy and global quality. Death is the different for modern and pre-modern societies. Because death is impressden whole social change. Death is the part of social life in pre-modern societies but it is not modern societies.