Rethinking the Young Turk Revolution: Manaki Brothers' still and moving images
Manaki Kardeşlerin fotoğrafları ve hareketli görüntüleriyle 1908 Jöntürk Devrimi?nin yeniden değerlendirilmesi üzerine
- Tez No: 300356
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZTÜRKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Balkan sinemasının öncüleri olarak kabul edilen Yanaki Manaki (1878-1954) ve Milton Manaki (1882-1964) 17583 fotoğraf ve 2477,2 metre hareketli görüntüden oluşan bir koleksiyona imza atmışlardır. Bu malzeme bugün sırasıyla Makedonya Kinematek ve Makedonya Cumhuriyeti Devlet Arşivleri, Bitola Şubesi'nde korunmaktadır. Tezin ana konusu, Manaki Kardeşlerin çekmiş olduğu, 1908'de Jöntürk devrimiyle, başka bir deyişle Manastır'da (günümüzde Bitola) Meşrutiyetin ilânıyla başlayan dönemi görüntüleyen toplam on iki dakikalık görüntülerdir. Manaki Kardeşlerin aynı kapsamdaki fotoğraflarına, filmlerin içeriğiyle bağlantılı olmak koşuluyla değinilmiştir. Araştırma öncelikle arşiv görüntülerini tarihi belge olarak kullanma, görüntülerin kendilerine has özelliklerine dayanarak filmleri yapısöküme uğratma ve yeniden inşa etme yönünde bir denemedir. Bu noktada temel olarak, hareketli görüntülerin geçmişe dair bilgi kaynağı olarak potansiyellerinin, bunun yanı sıra sınırlarının araştırılması hedeflenmiştir. Çalışma bunun ardından, Manastır'da 1908 ila 1911 arasında düzenlenen törenlerin görüntülü tasvirleri olarak filmlerin içeriğinin analizine odaklanıyor. Bu bağlamda, 1909'dan itibaren Jöntürk devriminin anısına resmi olarak tesis edilen 10 Temmuz bayramlarının çözümlenmesine ağırlık veriliyor.
Özet (Çeviri)
Yanaki Manaki (1878-1954) and Milton Manaki (1882-1964) are regarded as the pioneers of the Balkan cinema who built a collection composed of 17583 photographs and 2477,2 meters of moving images preserved today at the Cinematheque of Macedonia and the State Archive of the Republic of Macedonia, Department of Bitola. The present thesis focuses on twelve minutes of film produced by Manaki Brothers, depicting the era beginning with the ?Young Turk Revolution? or the Restoration of the Constitution in Manastır (nowadays Bitola) in 1908. The photographs taken by Manaki Brothers on the same subject are used as long as they are related to the content of the films. The study is an attempt to evaluate archival films as historical evidence, to consider their intrinsic properties in deconstructing the filmmaking process. At this point, the main goal is to explore the potential of archival films but also their limits as sources of information about the past. The thesis then focuses on content analysis of films as visual descriptions of ceremonies held in Manastır between ?1908-1911.? An emphasis is placed on the deconstruction of the ?10 July festivals,? national holiday commemorating the Young Turk Revolution from 1909 onwards.