Türkiye'de izole edilen A ve O tipi şap virusu suşlarının antijenik varyasyonlarının SDS-PAGE ile incelenmesi
Determination of antigenic variations of A and O type foot and mouth disease virus strains isolated in Turkey by SDS-PAGE
- Tez No: 30037
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
44 8.ÖZET Türkiye'de 1991 ve 1992 yıllarında görülen şap vak'alarına neden olan viruslardaki antijenik varyasyonu tesbit etmek amacı ile SDS-PAGE tekniği kullanıldı. Araştırmada, aşı suşlan olan A/Mahmatlı/65 ve O/Manisa/69 yanında 18 adet de saha susu kullanıldı. Vesiküler dil epiteli olarak temin edilen bu saha suşlarının serotipleri indirect sandwich ELISA ile tesbit edildi. Tüm suşlar BHK 21 An41 monolayer hücre kültüründe üç seri pasaj ile çoğaltıldı ve aynı hücre kültüründe 35S-methionine ile işaretlendi. Viscosity density gradient ile purifiye edildikten sonra SDS-PAGE ile yapısal proteinleri ( VP 1,VP 2, VP 3 ) ayrıldı. Otoradyografi sonucu, bu proteinlerin diziliş farklılıklarına göre virus suşlarının birbirine yakınlık ve uzaklıkları karşılaştırıldı. Sonuçta, çalışılan 10 A tipi şap virusu susundan 5'inin, 10 O tipi şap vi rüsü susundan 4'ünün antijenik olarak farklı olduğu tesbit edildi. Ayrıca, Türkiye'deki şap viruslarınm antijenik varyasyonlarının coğrafi bölgelere özgü olmadığı gözlendi. Bu araştırma ile Türkiye'de şap viruslarınm antijenik varyasy onlarının tesbitinde kullanılan CFT, NT ve ELISA gibi serolojik testler yanında bir biyokimyasal test olan SDS-PAGE'in de kullanılabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
45 8.1: ÖZET (İNGİLİZCE) Determination of antigenic variations of A and O type foot and mouth disease virus strains isolated in Turkey by SDS-PAGE The antigenic variations of the FMD viruses that are responsible for FMD outbreaks in Turkey were found out by SDS-PAGE technique. Eighteen field strains were used besides the vaccine strains, A/Mahmath/65 and O/Manisa/69 for this purpose. Field viruses were provided as vesicular tongue epithelium and serotype identification was carried out by indirect sandwich ELISA. All of the virus strains were radioactively labelled with 35S-methionine following three serial passages in BHK An41 monolayer cell cultures. Labelled vi ruses were purified by viscosity density gradient and then the structural proteins (VP 1, VP 2, VP 3) were separated by SDS-PAGE. After autoradiography, the anti genic relationship of virus strains were compared according to the position of the structural polypeptides. As a result, five of ten A types and four of ten O types FMD virus strains were considered as antigenically different from the others. It was also found out that the antigenic variation of FMD viruses in Turkey are not dependable accor ding to the geographical situations. With this research, it was shown that besi des the serological tests like CFT.NT and one dimentional ELISA, a biochemical test, SDS-PAGE could be used for determination of the antigenic variations of FMD virus strains.