1980 sonrası Türkiye'de toplumsal cinnet olayları
Amok cases in Turkey after the year 1980
  1. Tez No: 300376
  2. Yazar: ÇİĞDEM HASANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez, Türkiye'de 1980 sonrası yaşanan“cinnet”olaylarını toplumsal bilinçdışının alternatif bir okuması olarak ele almakta ve incelemektedir. Genellikle bireysel olaylar olarak tanımlanan ve başta gazetelerin üçüncü sayfaları olmak üzere çeşitli medyalarda yer alan şiddet olaylarının,“münferit”olaylar olmaktan çok, toplumsal olduklarını ileri süren bu çalışma, cinneti sözlük anlamındaki gibi anlık bir delilik hali olarak değil, modern toplumların daimi bir durumu olarak görmekte ve 1980 sonrasında Türkiye'de şekillenen toplumsal yapıyı çözümlemek için bir araç-kavram olarak kullanmaktadır. Cinnet olaylarının toplumsal, ekonomik, psikolojik ve politik bağlamı, 1980 yılından itibaren yayınlanan haber ve köşe yazılarının metin analizi yapılarak incelenmektedir. Türkiye'nin gecikmiş modernleşme deneyiminin verdiği hata sinyallerinden biri olarak ele alınan“cinnet”dolayları,“uygarlığın hoşnutsuzlukları”bağlamında araştırılmakta, sürekli ilerleme düşüncesiyle şekillenen modernleşme sürecindeki toplumların“hata”ları olarak nitelendirmekte ve 1980 sonrası Türkiye'si özelinde incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the“AMOK”cases in Turkey after the year 1980, aiming to provide an alternative reading in the sense of collective unconscious. Defined mostly as personal matters, these violent acts were news of great interest for the media, especially for tabloid papers. This work suggests that“AMOK”cases are not moments of madness, they are rather a constant state of being in any modern society. Hence this is a social issue than an individual one, it can be used as a tool-concept to analyze the social structure of Turkey after 1980. The social, economic and political background of the“AMOK”cases are covered through contextual analysis of the news and columns in the newspapers after 1980. These cases are conceived as the signals of the delayed Turkish modernization process and discussed as discontents of civilization. They are analyzed as“errors”of societies, seeking modernization throught continuous progress, Turkey after 1980 being spesific case.