Grafı?k tasarım lı?sans programlarında temel hareket eg?ı?tı?mi ders o?nerı?sı?
Basic motion education course proposal for graphic design undergraduate programs
  1. Tez No: 300377
  2. Yazar: DALSU ÖZGEN
  3. Danışmanlar: PROF. AYŞEGÜL İZER
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Yirminci Yu?zyılın son c?eyreg?indeki bu?yu?k teknolojik gelis?meler, her alanda iletis?imi yeni bas?tan s?ekillendirmis? ve o?zellikle go?rsel iletis?im, ku?reselles?en Du?nya'da daha da o?nem kazanmıs?tır. Teknolojik ilerlemelerin bir sonucu da, hareketli dijital ortamların artması ve yaygınlas?ması olmus?tur. Tas?ınabilir akıllı telefonlardan, bina yu?zeylerini kaplayabilen dijital ekranlara kadar, bir c?ok boyutta ve farklı amac?larla kullanılan hareketli ortamlar, gu?nlu?k yas?amın bir parc?ası haline gelmis?tir. Bu nedenle, hareket tasarımı, go?rsel iletis?im tasarımı kapsamında hic? olmadıg?ı kadar o?nemli bir konuma ulas?mıs?tır.Bu c?alıs?mada, grafik tasarımcıların, go?rsel iletis?imdeki bu gelis?melerden dog?an arz ve beklentileri kars?ılayacak s?ekilde yetis?tirilmeleri amacıyla, Grafik Tasarım lisans eg?itim programları bas?tan irdelenmis?tir. O?ncelikle, Tu?rkiye'de ve Du?nyada, o?nemli U?niversitelerde yer alan Grafik Tasarım Eg?itim Programları incelenmis? ve bu?yu?k c?og?unlug?unda henu?z hareket konusunun yeterli miktarda ve gerekli s?ekilde is?lenmedig?i belirlenmis?tir. Yapılan aras?tırmalar sonucunda, hareket temasının, temel tasarım eg?itimi kapsamında, programların birinci yılında ele alınmasının uygun olacag?ı go?ru?lmu?s?tu?r. Bu dog?rultuda, ?Temel Hareket Eg?itimi? olarak adlandırılan bir ders tasarlanmıs? ve ardıs?ık iki yarıyılda, haftada altı saatlik bir stu?dyo dersi olarak is?lenmesi planlanmıs?tır. Hareketin s?ekillendirilmesi, hareketin bir araya getirilmesi, hareketle o?yku?leme, hareketli sahnelerin kurgulanması ve hareketle etkiles?im ana bas?lıkları altında tasarlanan ders ic?erig?i, uygulama c?alıs?maları ve hareketli o?rneklerin go?sterimleri ile o?g?rencilere aktarılacaktır. Temel Hareket Eg?itimi dersi ile, o?g?rencilerin, hareket okur-yazarlıg?ı kazanmaları, yani, hareket konusunda farkındalıklarının artması ve hareketi iletis?im aracı olarak kullanma becerisini gelis?tirmeleri hedeflenmis?tir.
Özet (Çeviri)
The technological innovations that were made in the last quarter of the 20th century, have redefined communication in every field and visual communication in special, has gained even more value in the globalised World. As an additional outcome of these innovations, digital mediums that supported moving visuals have increased in variety and their use have spread to all aspects of daily life, from the small screens of portable devices like smart phones, to the large outdoor digital screens that are even becoming part of the architecture. Therefore, motion design has attained an importance without equivalence in visual communications.In this study, the sufficiency of Graphic Design education in training young designers equipped with the necessary skills to handle the new demands of moving visual communication is examined. The analysis of undergraduate Graphic Design programs in Turkey and in foreign universities showed that, the majority of these programs don?t allocate enough time and credit to the subject of motion and continue to consider it as a sub-branch of Graphic Design. The inquiries led to the decision that, the concept of communicating with motion should be conveyed in the first year of the undergraduate education, as a foundation course. For this purpose, a new course labelled ?Basic Motion Education? is designed. Basic Motion Education is envisioned to be a six hour per week, studio course, given through two semesters. Its content is grouped under five main categories: Shaping motion, combining motions, narrative with motion, editing motion and interaction with motion. Visual literacy, which can be defined as gaining motion awareness and ability to design motion for communicative purposes, will be established as the main learning outcome of this course.