?Niyet?, ?temsil?, ?ideolojik hafıza? bağlamında güncel sanat: Rus ve Sovyet avant-garde sanatı ile ilişkisi
Contemporary art in the context of ?intention?, ?representation?, ?ideological memory?: In correspondance with Russian and Soviet avant-garde art
  1. Tez No: 300380
  2. Yazar: DJOCHKOUN CHİNASİ SAMİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. GÜLÇİN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 31
Özet
Eski sosyalist bloğu ülkelerindeki tarihsel avant-garde sanat akımlarının kendi zamanlarına göre yenilikçi olduğu kadar dayatmacı, dogmatik söylem ve üretimleriyle bıraktıkları biçimsel tortu, bir tür yapıt ve değer hurdalığına dönüşmüş durumda. O toplumlarda yaşayan bireyler için, sosyalist rejimlerdeki metodolojik zaman kavramının aksine, hedeflenebilecek ideal bir ufuk artık yok. Sosyalist rejimin çöküşüyle birlikte psişik açıdan travmatik bir deneyimin yaşandığına dair kayıp duygusu, sosyalizm sonrası toplumlarda ağır basmıştır. Bu kaybın kabul edilmesi ve içselleştirilmesi, yeni perspektif olasılıklarını da beraberinde getirmektedir.ANAHTAR KELİMELER: Tarihsel avant-garde, sosyalist gerçekçilik, sanat ve siyaset
Özet (Çeviri)
The collapse of the former Eastern Block has left behind an enormous dump of overused ideological cliches and metaphors, partly an inheritance of the historical avant-garde researches from previous perioda. For the individuals that lived under these regimes, there is not any horizon ?readily promised by the regimes- left to think about. After the collapse there was a growing sense of irreversible loss and as a result, a state of a consistent trauma of the psyche. The acceptance and internalizing of that trauma brings both the possibilities for an overcome and the emergence of new perspectives.KEYWORDS: Historical avant-garde, socialist realism, art and politics