Postmodern dönemde mimari ve heykel ilişkisi
Postmodern period, the relationship between sculpture and architecture
  1. Tez No: 300422
  2. Yazar: SENEM KIRAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
“Postmodern Dönemde Mimari ve Heykel İlişkisi”adı altında hazırlanan bu çalışma, özellikle batı sanat anlayışı üzerinden ilerleyerek geçmişten günümüze kadar uzanan heykel ve mimari ilişkisini inceleyerek, aralarında ki farkların, kaybolduğu postmodern dönemi incelemek üzere yapılmıştır.Mimari heykel ilişkisini incelerken en önemli çıkış noktası olarak, tarih öncesi ve sonrasında yazılı tarihin başlangıcı, yunan sütunlarında ki figürler ve yapı arasındaki ilişki irdelenerek çözümlemelere gidilmiştir. Özellikle batı sanatı üzerinden ilerlenmesinin sebebi, postmodern dönem ile ilişkilerin daha sağlam kurulabilmesi açısından yakın coğrafyalara sahip olmasıdır.Yunan heykel ve mimari ilişkisinin en doruk noktadaki örneklerinden olan Akropolis Tapınağındaki heykel kolonlarından yola çıkarak, tanrı heykelleri ve tapınaklarının yani mimarinin ve heykelin insan üzerinde bıraktığı etkileri gözeterek, mimari ve heykelin genel bir incelemesi yapılmıştır. İlerleyen dönemlerde gotik mimarinin ve heykelin arasındaki bağı irdeleyerek heykel sanatının kendisini mimari içerisinde nasıl var ettiğini görmekteyiz.Rönesans ile beraber heykelin kiliseden kurtuluşunu ve bağımsız olarak bir sanat objesi haline dönüşümünü görerek ilerlemekteyiz. Barok heykel ve mimari ilişkisinin ve yeni kompozisyon anlayışlarıyla beraber modern döneme kadar mimari ve heykel ilişkisindeki değişiklikleri göz önüne konulmaktadır. Modernizm ve sanayi devriminin sanat çevrelerine getirdiği değişiklikler eşliğinde yaşanan gelişmeler bu gelişmeler eşliğinde ortaya konan yeni akımlar incelenerek 2.dünya savaşı sonrası ve postmodern döneme kadar olan bir inceleme yapılmıştır.`Postmodern Dönemde Mimari ve Heykel İlişkisi', günümüz anlayışlarının değişkenliği içerisinde kavramların birbirine girdiği, her şeyin çok hızlı üretilip tüketildiği bir dönemde, mimarinin ve heykelin arasındaki ilişkiyi irdelemektedir. Sınırların kaybolduğu bir ortamda heykelin heykel olabilmesi için olan sınırların yok olduğu ve aynılarının mimari içinde geçerli olduğu bir dünyada bu iki farklı kavramın nasıl tek bir çatı altında birleşerek her biri diğerinin varlığını devam ettirecek biçimde oluşum sergilediklerinin incelenmesidir.İlk bölümde tarih öncesi dönemden, modern dönemin sonuna kadar olan süreç incelenerek mimari heykel arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur.İkinci bölümde postmodern süreç incelenerek tarihsel bağlamlarıyla ele alınmıştır. Bu bağlamların mimari ve heykel sanatı açısından nasıl yorumlandığı incelenmiştir.Üçüncü bölümde görsel ağırlıklı olarak son söze destek verecek ağırlıkta örnekler ile mimari heykel ilişkisi incelenmiştir.Dördüncü bölümde günümüz mimarisinin heykelleşme yolunda ilerlediğini ve bu durumla ilgili ortaya konan örnekler ile bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Under the name of 'Post Modern period, the relationship between sculpture and architecture'this text, specialy has point of wiew of westen art theories. This text define the relation of architecture and sclupture from past to future and redefine it for postmodern times.As starting point, before and after history, first types and ancient greek figurative columns and their relation with achitecture. Reason of western point of wiev is to see relations more stronger.The peak at the point where the relationship between Greek sculpture and architecture are examples of the Acropolis temple sculpture based on columns, statues and temples of the god of architecture and sculpture that is taking into consideration the effects on humans left, architecture and sculpture made of a general review. In later periods by examining the link between gothic architecture and sculpture of the statue itself in architecture of how we see that.Renaissance sculpture together with the liberation of the church and seeing has made us independent of the transformation into an art object. Baroque sculpture and architecture and the relationship between architecture and sculpture up to the modern era with new insights composition relationship is put into consideration the changes. Modernism and the industrial revolution, accompanied by the changes brought by the developments in art circles with these developments by examining the new trends set out in the post 2nd World War and was a review of the Post Modern era.'Post Modern period, the relationship between sculpture and architecture', the variability in present-day understanding of the concepts into one, everything is produced and consumed very quickly at a time, examines the relationship between architecture and sculpture. Borders have disappeared in an environment that limits the statue and sculpture is to be valid in a world of architectural, how these two different concepts under one roof, all combine to sustain the existence of one another to investigate the formation exhibition.The first chapter, prehistoric era, the modern era until the end of the process by examining the relationships between architectural sculpture have been revealed.The second chapter, Postmodern process by examining the historical contexts are discussed. How do I interpret this in terms of the contexts studied architecture and sculpture.The third chapter will support the weight of visual examples from the last word is mainly examined the relationship between sculpture and architecture.The fourth chapter contemporary architecture is going on being sculpture and was moving towards an analysis of these samples were laid on the situation.