Türk çağdaş sanatında sanat nesnesi olarak beden kullanımı
Utilizing human body as a subject of art in contemporary Turkish art
  1. Tez No: 300421
  2. Yazar: ÖZGE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BALKAN NACİ İSLİMYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Işık Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türk çağdaş sanatında sanat nesnesi olarak beden kullanımı" başlıklı bu çalışmada, Antik Yunan'dan başlayan bir tarih çizgisi boyunca sanatçının kendi bedeniyle ilişkisinin izi sürülmüş; öncü sanatçılar, akımlar ve sanat eserleri incelenmiştir. Oluşturulan bu temelin ardından, çağdaş Türk sanatında performans ve performatif eserler üreten sanatçılar ve işleri incelenerek detaylı bir okumaya tabî tutulmuştur. Tezin nihai amacı, Türk çağdaş sanatında, sanatçının bedeniyle ilişkisini keşfetmeye çalışarak, bu alanda bir kaynak yaratmaktır.
Özet (Çeviri)
This study, which is titled“Utilizing human body as a subject of art in contemporary Turkish art”purports to trace the artist's relationship with his/her body from Ancient Greece to the present. It, moreover, focuses on the pioneer artists, movements as well as works of art. The artists producing performance and performative works in contemporary Turkish art are elaborated in considerable detail. Drawing on the artist's relationship with his/her body in contemporary Turkish art, this particular study has ultimately aimed at establishing an academic source in this field.