Konya bölges'inde mezbahada kesilen koçların testis ve epididimislerinde görülen patolojik lezyonların makroskopik ve mikroskopik incelenmesi
- Tez No: 30057
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. KEMAL ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
67 7. ÖZET Bu çalışma ile kesime sevk edilen koçlann testis ve epididimislerindeki pato lojik lezyonların insidensinin belirlenmesi,makroskobik ve mikroskobik özelliklerinin incelenmesi amaçlanmıştır.încelenen 5430 koçun 577'sinde (% 10.6) çeşidi patolojik lezyonlar belirlenmiş olup aşağıda özetlenmiştir. 1. Testis ve epididimis hipoplazisi: Hipoplazi 72'si unilateral, 41 'i bilateral ol mak üzere toplam 113 olguda (% 2.08) belirlendi. Hipoplastik testisler histopatolojik o- larak lezyonun derecesine göre hafif-, orta dereceli ve şiddetli olmak üzere üç grupta değerlendirildi. \İ2. Kriptorşizm: İncelenen koçlann 78'inde (% 1.43) rastlandı. Bunlardan 29'u unilateral, 47'si bilateral olarak karın boşluğunda, ikisi ise deri altında lokalize olmuştu. Kriptorşik testislerde rubuluslar sadece fötal Sertoli hücreleri ile döşeliydi. 3. Konjenital epididimis kisti: Toplam 272 (% 5) olguda belirlendi. Özellikle kaput epididimidis'in ventralinde susam-mercimek büyüklüğünde unilateral (174) olarak görüldü. Bu kistlerin duvarı steriosilyumlu epitelle döşeliydi. 4. Spermatik Granülom: Olguların 26'sında (% 0.47) görüldü. Büyüklükleri 0,4-3,8 cm. arasında değişen granülomlara kauda (6 olgu) ve kaput (20 olgu) epididimi- dis'de gözlendi. 5. Epididimisin Segmental Aplazisi: Kriptorşizmle birlikte dört olguda (% 0.07) rastlandı. Üçü unilateral biri bilateraldi. y6. Varikosel: îki olguda (% 0.04) bilateral olarak görüldü. Damarları siyah- kırmızı nodüller oluşturmuş funikulus spermatikuslar iki-üç katı büyüklüğe ulaşmıştı. 7. Dejenerasyon: Adezyon ve konjenital epididimis kistleri hariç diğer lezyon ların bazılarında gözlendi. %8. Atrofı: Kesit yüzlerin açık kahverenkli ve sert olan atrofik testislere sadece iki olguda (% 0.04) rastlandı. Bu testislerin intersitisyumunda bağdoku artışı ile birlikte lenfoid hücre infiltrasyonu ve tubuler atrofi gözlendi.68 9. Epididimitis: Normallerinin bir kaç katı büyüklüğe ulaşmış sen kıvamlı epi- didimitislere alası unilateral, ikisi bilateral sekiz olguda (% 0.014) rastlandı. y 10. Orşitis: Tamamı unilateral altı olguda (% 0.11) gözlendi. Bir olguda hemo- rajik intersitisyel (Brucella ssp.), bir olguda kronik granülamatöz (P.haemolytica), dört olguda ise nekrotik orşitis teşhis edildi. 11. Periorşitis-Periepididimitis: Bu lezyonlar epididimitis ve orşitis olgularında, tunika vaginalis'in yapraklan arasındaki yapışmalar ve kalınlaşmalar ile karakterize idi. Hj 12. Adezyon: Özellikle kauda epididimidis'de ve testislerin ventralinde 66 ol guda (% 1.5) rastlandı. Belirlenen bu lezyonlardan, konjenital epididimis kisti ve adezyonlann dışın daki olgulann (% 4.1) tubuluslannda hipo- ve/veya aspermatogenesis gözlendi.
Özet (Çeviri)
69 8. SUMMARY The purpose of this study was to evaluate the incidense, macroscopic and mic- roscobic characteristics of the pathologic lesions on testes and epididiymes of slaugh tered rams. It was detected that 577 (10.6 %) of the 5430 rams had pathologic lesions and the findings are summarized below. 1. Hypoplasia of testes and epididymides: Hypoplasia was detected in a total of 113 rams (2.08 %) where 72 unilateral and 41 bilateral were diagnosed. Hypoplastic testes were grouped according to the severity of lesions as mild, intermediate and se vere. 2. Cryptorchidism: Cryptorchidism was observed in 78 animals (1.43 %), 76 cases were located in abdominal cavity as unilateral (29 cases) and bilateral (47 cases), the other two cases in subcutis tissue. Tubules in criptorchid testes were lined by only Sertoli cells. 3. Konjenital epididymal cysts: They were observed in 272 rams (5 %). Unilat eral cysts were specifically seen in the ventral side of head of epididymis in 174 cases. The internal walls of cysts were lined by epithelial cells with stereocilium. 4. Spermatic granuloma: Spermatic granuloma was diagnosed in 26 cases (0.47 %). Granulomas varying 0.4-3.8 cm. in diameter were observed in caudo (6 cases) and head of epidiymis (20 cases). 5. Segmental aplasia of epididymis: In all of four cases (0.07 %) with segmental aplasia, cryptorchidism was diagnosed, where three of them were unilateral and one of them was bilateral. 6. Varicocele: Bilateral varicocele was observed in two rams (0,04 %). Funicu lus spermaticus in which the vessels formed black-red noduler was enlarged 2-3 times in size. 7. Degeneration: Degeneration was detected in some of other lesions except the testes containing adhesions and epididiymes cysts.70 8. Atrophy: Bilateral testicular atrophy was diagnosed in two rams (0.04 %). Cut surface of the organ was hard and brownish in colour.. Lymphoid cells infiltration with increasing connective tissue and tubular atrophy were observed in testicular intersititi- um. 9. Epididymitis: Epididymitis was diagnosed in a total of eight cases (0.14 %) in which six of them, unilateral and two of them bilateral. They were larger than the regular size and hard in texture. 10. Orchitis: Unilateral orchitis was observed in six rams (0.11 %). Haemo- rhagic-intersititiel (Brucella ssp.), chronic granulamotose (P. haemolytica) and necrotic orchitis were diagnosed in one, one and four rams, respectively. 11. Periorchitis-periepididiymitis: They were chracterized by adhesions and thickening between parietal and visceral folds of tunica vaginalis and diagnosed along with epididymitis and orchitis. 12. Adhesion: Adhesion were observed in a total of 66 rams (1.5 %), especially located on caudo epididymes and ventral side of testes. As a result, hypo- and/ or aspermatogenesis were detected in all cases (4. 1 %) except the congenital epididymis cysts and adhesions.