Trends in female labor force participation in Turkey in the period 1988-2008: Structural decomposition and factor content analyses
Türkiye'de kadının iş gücüne katılımında 1988-2008 yılları arasında görülen eğilimler: Yapısal ayrıştırma ve faktör içerik analizleri
- Tez No: 300657
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. D. ŞİRİN SARAÇOĞLU, YRD. DOÇ. DR. EBRU VOYVODA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Türkiye'de kadının iş gücüne katılımı benzer birçok gelişmekte olan ülkede olduğundan düşük olagelmiştir. Kadının iş gücüne katılımının artışının önünde engel olan ülkeye özgü etkenlerin yanısıra Türkiye ekonomisinin 1980'lerden geçirmekte olduğu liberalleşme süreci de kadın iş gücü yapısını birçok açıdan etkilemektedir. Bu tezin asıl amacı, yapısal reform sürecinin büyük ölçüde tamamlanmış olduğu 1988 ? 2008 dönemi için Türkiye'deki kadın iş gücünün durumunun nasıl eğilimler gösterdiğini ve kadın iş gücünün bu yeniden yapılanma sürecinden erkek iş gücüne kıyasla daha farklı şekilde etkilenip etkilenmediğini araştırmaktır. Bu amaçla tezde, yapısal ayrıştırma ve faktör içerik analizlerinden yararlanılarak iktisadi kalkınmayla değişen üretim ve dış ticaret yapılarının kadın iş gücüne etkileri incelenmektedir. Sonuç olarak bu çalışma Türkiye'de kadının iş gücüne katılımını artırmayı amaçlayan politikaların geliştirilmesinde bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Female labor force participation rate in Turkey has been consistently lower than the participation rate in many of the similar developing countries. In addition to country specific factors that prevent increased participation of women, the Turkish economy has been passing through a liberalization program since 1980s which also affects the structure of female labor force in many aspects. The main objective of this thesis is to investigate the patterns in the position of women in the labor force during 1988 -2008 in Turkey. The period under concern can be identified as one under which the country has largely completed its transformation within the structural reform programs. A major question that is investigated in this thesis is whether the female labor force has been affected differently than men during the period under concern. Employing structural decomposition and the factor content analyses, impacts of changing production patterns and foreign trade on female labor force are examined. Hence, the present study constitutes a basis for studies that aim to develop policy implications for increased female labor force participation in Turkey.