Effect of fertility on female labor supply in Turkey
Türkiye?de doğurganlığın kadın işgücü arzı üzerindeki etkisi
- Tez No: 300658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT G. KIRDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada doğurganlığın Türkiye'de kadınların işgücü arzı tercihlerindeki etkisi incelenmiştir. Doğurganlığın nedensellik içeren etkisi, doğurganlık ve işgücü arzı arasındaki içsellik hesaba katılarak enstruman değişkenler yöntemi çerçevesinde açıklanmaktadır. Analiz sonuçları cinsiyet tercihi ve ikiz doğum tabanlı enstrumanlar tarafından kısa dönem işgücü arzı üzerinde tahmin edilen doğurganlık etkilerinin önemli ölçüde farklılaştığına işaret etmektedir. Cinsiyet tercihi enstrumanlarına bağlı olarak gerçekleşen doğurganlık artışları işgücü arzında anlamlı bir değişikliğe yol açmazken, ikiz enstrumanıyla hesaplanan beklenmeyen doğurganlık şokları kadın işgücü arzı üzerinde ters bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The effect of fertility on female labor supply decisions in Turkey is analyzed in this thesis. Taking the endogeneity between fertility and labor supply into account, the causal effect of fertility is interpreted in an instrumental variables estimation framework. Results of the analysis indicate that fertility estimates of sex preference and twin based instruments on short term labor supply of women differ substantially. While fertility increases due to sex preference instrument cause no significant change in labor supply decisions, unexpected fertility shocks by twin instrument have an adverse effect on female labor supply.