Yeniçağa Gölü'nde yaşayan tatlı su kefali Squalius cephalus (L. 1758)'un beslenme biyolojisi
Feeding biology of the chub Squalius cephalus (L. 1758) inhabiting Yeniçağa Lake
- Tez No: 300803
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmanın amacı Squalius cephalus (L., 1758)'un (tatlı su kefali) beslenme özelliklerini saptamaktır. Bunun için Eylül 2010 - Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılan çalışmada Yeniçağa Gölü'nden yakalanan toplam 302 Squalius cephalus `a ait sindirim kanalı içeriği incelenmiştir. Sindirim kanalı içeriğinde zooplanktonik (Cladocera, Copepoda), fitoplanktonik (Bacilloriophyta, Chlorophyta) organizmalar ile hayvansal ve bitkisel detritus bulunmuştur. Yapılan araştırma neticesinde tespit edilen organizmaların bulunuş frekansları sırası ile % 67.55 Cladocera, % 36.53 Bacilloriophyta, % 30.24 Copepoda ve % 6.62 Insecta grupları ile % 44.37 bitkisel ve % 33.44 hayvansal detritus gözlenmiştir. Hayvansal organizmaların tatlı su kefali için baskın olarak tüketilen besin kaynağı olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak yapılan bu çalışmada, Squalius cephalus'un sindirim sisteminde, Chlorophyta, Bacilloriophyta, Cladocera ve Copepoda'ya ait toplam 18 takson saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the feeding characteristics of Squalius cephalus (L., 1758) (chub). Thus the digestive tract contents of totally 302 S. cephalus caught in Yeniçağa Lake between September 2010 and August 2011 have been examined. It was found that the content of digestive tract consists of zooplanktonic (Cladocera, Copepoda), phytoplanktonic (Bacilloriophyta, Chlorophyta) organisms and detritus of animal and plant. As the result of the study the frequency of occurrence (%) of food organisms were Cladocera, 67.55; Bacilloriophyta, 36.53; Copepoda, 30.24; Insect groups, 6.62; detritus of plant, 44.37; and detritus of animal, 33.44. It is understood that the animal organisms are the predominant food source consumed by chub fish. As a result in this study intestinal tract content of S. cephalus, total of 18 taxa were identified named Chlorophyta, Bacilloriophyta, Cladocera and Copepoda.