Pamukkale ÖÇK alanındaki travertenler ve sıcak su kaynaklarındaki alg florası
Algae flora of Pamukkale travertines and hot water spring
  1. Tez No: 300802
  2. Yazar: ELİF MELTEM ALTUNÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. OLCAY OBALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Eylül 2010 - Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılmış olan bu çalışmada, Pamukkale ÖÇK alanında yer alan travertenler ve sıcak su kaynaklarındaki alg florası belirlenmiş, alg türlerinin mevsimsel değişimi ve yoğunlukları araştırılmıştır. Ayrıca örneklerin alındığı istasyonların bazı fiziksel ve kimyasal parametreleri de tespit edilmiştir.Travertenler, kanallar ve bölgedeki göletler üzerinde dört mevsim süresince çeşitli istasyonlar belirlenmistir. Yıl icerisinde travertenlere verilen suyun periyodik olarak değistirilmesi nedeniyle istasyonlar mevsimler arasında değişiklik göstermektedir.Çalışmalar sonucunda; Bacillariophyta divizyosuna ait 27 cins 53 tür, Cyanophyta divizyosuna ait 26 cins 45 tür, Charophyta divizyosuna ait 6 cins 8 tür, Chlorophyta divizyosuna ait 2 cins 2 tür ve Dinophyta divizyosuna ait 1 cins 1 tür olmak üzere toplamda 62 cins ve 109 tür teşhis edilmiştir. Çalışma bölgesinde en sık rastlanan türler Bacillariophyta divizyosuna ait türlerdir, ikinci sırada ise Cyanophyta divizyosuna ait türler gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the distribution and seasonal variation of the algal flora and also, some physical and chemical parameters (pH, dissolved oxygen, conductivity and temperature) in the travertine and hot water springs in Pamukkale-Denizli were investigated between September 2010 and August 2011.For this purpose, a number of stations were determined in the travertine, canals and ponds in the same area for the four seasons. The stations vary between the seasons because the water flow periodically redirected by the authorities in the travertine during the year..As a result, 109 taxa which were belong to Bacillariophyta (53 species in 27 genera), Cyanophyta (45 species in 26 genera), Charophyta (8 species in 6 genera), Chlorophyta (2 species in 2 genera) and Dinophyta (1 species in 1 genera) were identified. It is observed that Bacilariophyta members are the most abundant, and Cyanophyta are the second in the the flora of Pamukkale Travertines.