SW Lac'ın uzun dönemli ışık değişimi
The long term light variation of SW Lac
- Tez No: 300809
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL AYDIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışması, W UMa türü değen çift yıldız SW Lac'ın tutulmalar dışında gösterdiği uzun dönemli ışık değişiminin kökenine ilişkin ayrıntılı fotometrik ve tayfsal analizleri içermektedir. Fotometrik analizler kapsamında, sistemin 10 yıllık bir zaman aralığını kapsayan ışık eğrilerinin ayrıntılı analizleri ve 118 yıllık zaman aralığını kapsayan minimum zamanları kullanılarak ayrıntılı dönem analizi gerçekleştirildi. Tayfsal analizler kapsamında ise McDonald Gözlemevi'nde elde edilen yüksek çözünürlüklü tayflar kullanılarak, S/N oranını arttırmaya yarayan LSD (Least Squares Deconvolution) ve Doppler Görüntüleme Tekniği'ne dayalı DoTS kodu yardımıyla sistemin ilk kez yüzey parlaklık dağılımı haritaları elde edildi.Tayfsal analiz sonuçları ile bileşenler üzerinde, manyetik aktivitenin varlığına doğrudan delil sayılan, leke yapıları ortaya çıkarılmış oldu. Buna ek olarak ışık eğrisi ve dönem analizlerinden elde edilen sonuçlar da sistemdeki manyetik aktivitenin varlığı bakımından tayfsal analizleri destekler niteliktedir. Dolayısıyla bu tez çalışması ile SW Lac'ın, tutulmalar dışındaki ışık değişim doğası manyetik aktivite kökenli olan, tipik bir W-türü W UMa olduğu net bir şekilde ortaya çıkarılmış oldu. Ayrıca bu çalışma, bu türden değen çift yıldızların ışık değişim doğasına ilişkin yapılmış en kapsamlı çalışma olması bakımından bir ilktir.
Özet (Çeviri)
The present thesis includes a detailed photometric and spectral analysis concerning with the origins of long term light variation of the W UMa type contact binary SW Lac, outside the eclipses. Within the context of the photometric analysis, detailed light curve and period analysis were carried out using the light curves spanning 10 years and minima times spanning 118 years, respectively. In point of the spectral analysis, with the help of the signal enhancing technique LSD (Least Squares Deconvolution) and the Doppler imaging code DoTS, the first surface brightness mapping of the system was performed using the high resolution spectra obtained at the McDonald Observatory.Results from the spectral analysis indicates the spot features, which can be attributed as a direct evidence for the presence of the magnetic activity in the system. In addition, the results obtained from the photometric analysis strengthen the spectral analysis results in point of the existence of the magnetic activity. Thus, with this thesis study, it is revealed that SW Lac is a typical W-subtype W UMa contact binary, which the long-term light variation outside the eclipses is related with the magnetic activity. Besides, this study is the most comprehensive ever, in point of investigating the long-term light variations of such contact systems.