Trakya ve Karadeniz bölgesinde yayılış gösteren Mus (Linnaeus, 1758) (Mammalia: Rodentia) cinsinin RAPD-PCR analizi
RAPD-PCR analysis the genus Mus (Linnaeus, 1758) (Mammalia: Rodentia) in Thrace and Black Sea region
- Tez No: 300831
- Danışmanlar: PROF. DR. REYHAN ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı Trakya ve Karadeniz'de yayılış gösteren Mus türlerini ve bu türlerin farklı populasyonları arasındaki genetik farklılaşmayı RAPD-PCR analizi ile ortaya koymaktır. Türkiye'nin farklı 16 lokasyonundan toplam 90 örnekle çalışıldı. Çalışılan 64 primer içinde iyi sonuç vermiş olan 18 primer ile 230 polimorfik bant elde edildi. Mus türleri içinde; Mus domesticus için 7, Mus macedonicus için 8 ve Mus cinsi için de 3 spesifik RAPD belirteçleri belirlendi. Çalışılan örnekler arasında tür teşhisi yapılmamış Mus örneklerinin RAPD-PCR analiziyle hangi türe ait olduğu belirlendi. Çalışılan örnekler arasındaki genetik ilişkileri göstermek için Nei'nin genetik mesafe ve genetik benzerlik hesaplamaları kullanıldı. Hesaplamalar POPGENE programıyla yapılmıştır. Alt populasyonlar arasındaki genetik farklılaşmanın nisbi büyüklüğü (GST) değeri; Mus macedonicus populasyonları için 0.7655 iken, Mus domesticus populasyonları için 0.6450 olduğu belirlenmiştir. Genetik mesafe değerleriyle oluşturulan UPGMA dendogramı Mus örneklerini 2 gruba ayırmıştır. Bu gruplardan biri Mus macedonicus diğeri ise Mus domesticus örneklerini içermektedir. Sonuç olarak Mus cinsini dış gruplardan ve Mus türlerini birbirinden ayıran tanımlayıcı RAPD bantları elde edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to expose genetic differentiation between Mus species and different population of these which are distributed in Thrace and and Black Sea, using RAPD-PCR analysis. 90 samples were studied from 16 locations in Turkey. The studied 18 RAPD marker out of 64 give consistent results and yielded 230 polymorphic bands. Within Mus species; 7 for Mus domesticus, 8 for Mus macedonicus and 3 for Mus genus were diagnostic RAPD primers. Among the studied samples unidentified Mus samples were determined to belong to which species by RAPD-PCR analyse. In order to show the genetic relation between the studied samples, genetic distance and similarity calculations of Nei were used. These calculations were done by using POPGENE software program. The relative magnitude of genetic differentiation between sub-populations (GST) value; 0.7655 for Mus macedonicus populations and 0.6450 for Mus domesticus populations were determinated. The UPGMA dendrogram constructed based on genetic distance data was separated into two groups for Mus samples. First group included Mus macedonicus and second group included Mus domesticus samples. In conclusion, diagnostic RAPD bands were obtained separating Mus genus from out groups and Mus species with each other.