İç Anadolu bölgesinde yayılış gösteren Mus L. 1758 (Mammalia: Rodentia) cinsinin morfolojik analizi
Morphological analysis of genus Mus L. 1758 (Mammalia: Rodentia) in Central Anatolia
  1. Tez No: 300830
  2. Yazar: NESİBE ÖZSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCÜMENT ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada İç Anadolu bölgesinden toplanan Mus cinsine ait 185 örneğin kafatası ve postları değerlendirildi. Diş, kafatası ve post üzerinde yapılan morfolojik analizler sonucunda bu cinse ait iki tür; Mus domesticus ve Mus macedonicus teşhis edildi. Morfometrik ölçümlere göre Mus macedonicus'a ait dört populasyon (Ankara, Çorum, Sivas ve Konya populasyonları) ve Mus domesticus'a ait bir populasyon (Ankara populasyonu) birbirinden ayrılmıştır. MANOVA analizi sonucunda 31 morfolojik karakterden 13 tanesi ayırıcı karakter olarak anlamlı bulunmuştur. Karyotip çalışmalar sonucunda tüm örneklerde, Mus cinsi için standart olan 2n=40 kromozom sayısı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, skulls and skins of 185 specimens, belonging to the genus Mus collected from Central Anatolia has been evaluated. As a result of morphological analysis based on teeth, skull and skin characteristics, two species; Mus domesticus and Mus macedonicus were indentified. According to morphological analysis of four populations of Mus macedonicus (Ankara, Çorum, Sivas and Konya) and one population of Mus domesticus (Ankara) are separated clearly from each other. Analysis of MANOVA showed that 13 morphologic characters out of 31 morphologic characters are important for discrimination. As a result of karyotype analysis, for each species a diploid chromosome number 2n=40 found as standard chromosome number of the genus Mus.