PEG ile stabilize edilmiş kollajen-kitosan hidrojellerin biyomalzeme olarak geliştirilmesi
Development of PEG-stabilized collagen-chitosan based hydrogels as biomaterials
  1. Tez No: 300864
  2. Yazar: SERAP SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. MURAT ELÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoteknoloji, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Biochemistry, Biotechnology, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada kollajen-kitosan karışımlarının farklı çapraz bağlayıcılar kullanılarak kararlı hale getirilmeleri amaçlandı. Bu amaçla kollajen ve kitosan arasında kollajendeki lizin ve/veya hidroksilizin bakiyelerinin ve kitosandaki amin gruplarının bağlanması 1-etil-3[3-dimetilaminopropil] karbodiimid /N-Hidroksisüksünimid (EDC/NHS) gibi amid tipi çapraz bağlayıcı, (Disüksinimidil-disüksinat polietilenglikol) NHS-PEG-NHS gibi homobifonksiyonel bir çapraz bağlayıcı ve her ikisinin bir arada kullanılması ile geliştirildi ve üç farklı matriks yapı oluşturuldu (Matriks1,2 ve 3). Kollajen-kitosan kompozit hidrojellerin kimyasal özellikleri ATR FT-IR analizleri ile, hücre canlılığı 3-[4, 5-dimetiltiazol-2-il]-difeniltetrazolyum bromür (MTT) yöntemi ile, hücrelerin morfolojik durumları Atomik yüzey mikroskobisi (Atomic force microscopy AFM) ve Taramalı elektron mikroskobu (Scanning Electron Microscope SEM) ile incelenmiştir.Ayrıca hidrojellerin kütle kayıpları da belirlendi. (MTT) sonuçları sentezlenen malzemelerin hiçbirinin toksik etkisinin olmadığını ve yüzey morfolojilerinde de herhangi bir bozulma meydana gelmediği göstermiştir. SEM ,AFM analiz sonuçları hidrojellerin yüzey özelliklerinin korunduğunu göstermiştir. Matriks 3'ün daha iyi biyouyumluluk gösterdiği, yüzey özelliklerinin daha iyi olduğu ve kütle kaybının da matriks 1 ve Matriks 2'den daha az olduğu gözlenmiştir. Sonuç olarak test ettiğimiz bütün hidrojellerin biyomalzeme olarak kullanılabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, was aimed collagen-chitosan mixture stabilized using different cross linkers. For this purpose between collagen and chitosan amino groups to connect used to 1-Ethyl-3-[3-dimethylaminopropyl]carbodiimide/N-hydroxysuccinimide (EDC/NHS) the covalent immobilization is achieved by using the homobifunctional crosslinking agent (Disuccinimidyl-disuccinate-polyethyleneglycol) NHS-PEG-NHS and both of them respectively and created three different matrixes (Mtrix 1,2 and 3). Chemical properties of collagen-chitosan composite hydrogels with ATR FT-IR analysis, cell viability with 3 - [4, 5-dimetilthiazol-2-yl]-difeniltetrazolyum bromide (MTT) method, morphological status, with Atomic force microscopy (AFM) and Scanning Electron Microscope (SEM) were examined. (MTT) result showed that none of the synthesized materials did not show toxic effects and csurface morphologies didn?t observe any differences. SEM,AFM analysis show that the surface morphologies of hydrogels sustained their properties. The degradation rate of hydrogels were also determined. Especially matrix 3 structure shows better biocompatibility, and much beter surface features It?s degradation rate was lower compared to Matrix1 and Matrix 2.As a result, although it is better even if the matrix 3 features all of hydrogels that we have tested may use as biomaterials were determined.