Mono- ve bis-spiro halkalı fosfazen türevlerinin sentezi, spektroskopik ve stereojenik özelliklerinin incelenmesi, moleküler ve kristal yapılarının belirlenmesi
Syntheses and the investigations of moleculer and crystal structures, spectroscopic and stereojenic properties of mono- and bis-spiro cyclic phosphazene derivatives
- Tez No: 300865
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada, 4-florbenzaldehit' in kuru MeOH ortamında sırası ile N-metiletilendiamin, N-etiletilendiamin ve N-metil-1,3-propandiamin ile etkileştirilmesinden Schiff bazları (1-3) ve salisilaldehidin kuru MeOH ortamında N-etiletilendiamin ile etkileştirilmesinden Schiff bazı (4) elde edildi. Schiff bazlarının (1-4) kuru MeOH ortamında NaBH4 ile indirgenmesinden diaminler (5-8) hazırlandı. NN-donör atomlu diaminlerin (5-8) hekzaklorsiklotrifosfazen (N3P3Cl6) ile kuru THF ortamındaki nükleofilik sübstitüsyon reaksiyonu, kısmen substitue spiro-fosfazen türevlerini (9, 10, 11 ve 18) verdi. Kısmen substitue spiro-fosfazen bileşiklerinin (9-11) pirolidinin ve piperidinin aşırısı ile reaksiyonundan tetrakis(pirolidino) (12-14) ve tetrakis(piperidino) spiro-siklotrifosfazen türevleri (15-17) elde edildi. Sentezlenen bileşiklerin yapısı; element analizi, ESI-MS, FTIR, 1H, 13C ve 31P NMR ve HSQC NMR verilerinden yararlanılarak aydınlatıldı. Fosfazen türevlerinin (11, 15, 18) kristal yapısı, X-ışını kırınımmetre yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Schiff bases (1-3) are obtained from the reaction of 4-flourobenzaldehyde with N-methylethylenediamine, N-ethylethylenediamine and N-methyl-1,3-propanediamine, respectively, in dry MeOH and Schiff base (4) is prepared by the reaction of salicylaldehyde with N-ethylethylenediamine in dry MeOH. The diamines (5-8) have been prepared by the reduction of the Schiff bases (1-4) with NaBH4 in dry MeOH. The nucleophilic substitution reactions of NN-donör type diamines (5-8) with hexachlorocyclotriphosphazene (N3P3Cl6) in dry THF produce partially substituted spiro-cyclotriphosphazene derivatives (9, 10, 11 and 18). Tetrakis(pyrrolidino) (12-14) and tetrakis(piperidino) spiro-cyclotriphosphazene (15-17) derivatives have been obtained from the reaction of the partially substituted spiro-phosphazenes (9-11) with the excess of pyrrolidine and piperidine. The structures of the compounds synthesized (9-17) have been determined using the data obtained from elemental analyses, ESI-MS, FTIR, 1H, 13C and 31P NMR and HSQC NMR. Solid-state structures of phosphazene derivatives (11, 15, 18) are veryfied by X-ray diffraction technique.