Tiyofen ve pirol esaslı yeni monomerlerin sentezi, polimerleştirilmesi ve polimerlerin özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and polymerization of new thiophene and pyrrole based monomers, and investigation of their polymer properties
  1. Tez No: 300868
  2. Yazar: MİNE (SULAK) AK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu tez çalışmasında; özellikle 3-sübstitüe ve/veya 3,4-disübstitüe türevlerini içeren 3,4-etilendioksitiyofen (EDOT) benzeri yeni tiyofen ve pirol monomerlerinin sentezi araştırılmıştır. Çalışmanın ilk aşamasında, dietil tiyodiasetat, N-H iminodiasetat ve N-benzil iminodiasetatın dietil oksalat ile reaksiyonu sonucunda dietil 3,4-dihidroksitiyofen-2,5-dikarboksilat, dimetil 3,4-dihidroksipirol-2,5-dikarboksilat ve dietil N-benzil-3,4-dihidroksipirol-2,5-dikarboksilat literatürde bilinen yöntemlerle elde edilmiştir Sentezlenen dietil 3,4-dihidroksitiyofen-2,5-dikarboksilat ve dietil (metil) 1-alkil-3,4-dihidroksipirol-2,5-dikarboksilat ile değişik reaktiflerin reaksiyonu, ardından da uygun koşullarda ester gruplarının hidroliz ve dekarboksilasyon sonucu monomerler sentezlenmiştir. Ayrıca 3-tenilbromürün 3,4-dihidroksitiyofen, 3,4-dihidroksipirol türevleri ile (hidroliz, dekarboksilasyonu takiben) ve değişik nükleofillerle reaksiyonu sonucu EDOT mimetiği monomerler sentezlenmiştir. Elde edilen yeni bileşiklerin yapıları çeşitli spektral analiz yöntemleri (IR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS ve element analizi) kullanılarak aydınlatılmıştır. Farklı çözücü-destek elektrolit içerisindeki monomerlerin elektrokimyasal polimerizasyonu ve elde edilen polimerlerin elektrokromik özelliklerini incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, especially synthesis of new 3,4-ethylenedioxythiophene (EDOT) like thiophene and pyrrole monomers containing 3-substituted and / or 3,4-Disubstituted derivatives were investigated. In the first stage, with -known methods in the literature, diethyl 3,4-dihydroxythiophene -2,5- dicarboxylate, dimethyl 3,4-dihydroxypyrrole-2,5-dicarboxylate and diethyl N-benzyl-3.4dihydroxypyrrole-2,5-dicarboxylate have been obtained by the reaction of diethyl thiodiacetate, iminodiacetate and N-benzyl iminodiacetate with diethyl oxalate known methods in the literature. Reaction of diethyl 3,4-dihydroxythiophene -2,5- dicarboxylate and diethyl (methyl) 1-alkyl-3,4-dihydroxypyrrole-2,5-dicarboxylate with different reagents, and then as a result of hydrolysis and decarboxylation of ester groups in appropriate conditions monomers were synthesized. In addition, mimetic of EDOT monomers were synthesized by the reaction of 3-bromomethylthiophene with 3,4-dihydroxythiophene, 3,4-dihydroxypyrrole derivatives (hydrolysis, followed by decarboxylation) and various nucleophiles. Structures of new obtained compounds were confirmed by various spectral analysis methods (IR, 1H-NMR, 13C-NMR, MS and elemental analysis). Electropolymerization of monomers in different solvent-supporting electrolyte and electrochromic properties of the resulting polymers were investigated.