Mide kanserinde Glipikan 5 ve Glipikan 6'nın ekspresyon seviyelerinin tanısal ve prognostik önemi
Diagnostic and prognostic significance of Glypican 5 and Glypican 6 expression levels in gastic cancer
  1. Tez No: 301047
  2. Yazar: MELİKE DİNÇÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AJLAN TÜKÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Biyoteknoloji Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mide kanseri dünya çapında en sık görülen malignansilerden biridir ve kanser nedenli ölümler arasında ikinci sırada yer almaktadır. Yapılan çeşitli çalışmalarda mide kanserine özgü kromozomal amplifikasyonlar gösterilmiş ve bu amplifikasyon bölgelerinin bazılarında mide kanseri ile ilişkilendirilmiş genler bildirilmiştir. Gümüş-Akay ve arkadaşlarının 2009 yılında yayınladıkları çalışmada mide adenokarsinomunda, yüksek çözünürlüklü-karşılaştırmalı genomik hibridizasyon (HR-CGH) yöntemi ile saptanan DNA kopya sayısı değişimleri arasında 13q artışı lenf nodu tutulumu ile ilişkili olması bakımından dikkat çekmiştir. Minimal çakışma bölgesinde lokalize genler incelendiğinde glipikan-5 (GPC5) ve glipikan-6 (GPC6)'nın mide karsinogenezinde rol oynayabilecek aday genler olabileceği düşünülmüştür. Bu çalışmada mide kanserinde GPC5 ve GPC6 genlerinin ekspresyon seviyelerinin tanısal ve prognostik öneminin araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla intestinal tip mide adenokarsinomlu 35 hastaya (23E, 12K) ait normal ve tümörlü doku olmak üzere toplam 70 mide dokusu örneğinde kantitatif PCR (Real-Time PCR) yöntemi ile ilgili genlerin ekspresyonları kantitatif olarak belirlenmiştir. GPC5 ve GPC6 gen ekspresyon seviyeleri normal ve tümörlü dokularda karşılaştırılmıştır. Ayrıca tümörlü dokularda tespit edilen gen ekspresyon seviyeleri tümör invazyonu, lenf nodu tutulumu, histolojik sınıflandırma ve Helicobacter pylori enfeksiyonu gibi klinikopatolojik parametrelerle ilişkisi açısından değerlendirilmiştir.GPC5 geninin normal ve tümörlü dokularda eksprese olmadığı tespit edilmiştir. Her iki grupta da ekspresyonu saptanan GPC6'nın mRNA düzeyinin tümör dokularında normale göre istatistiksel olarak anlamlı dercede arttığı (p=0.039) tespit edilmiştir. Ancak GPC6 ekspresyonu ve klinikopatolojik parametreler arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0.05). Bu bulgular GPC6 ekspresyonu artışının mide kanseri gelişiminde etkili olabileceğini, ancak kanserin ilerlemesiyle ilişkisinin bulunmadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Gastric carcinoma is one of the most common malignancies throughout the world, and takes the second place among the cancer related deaths. Studies have revealed several chromosomal amplifications specific for gastric cancers, and some of these amplification regions were reported to include several gastric cancer related genes. In the study by Gümüş - Akay et al. published in 2009, it was noteworthy that among the DNA copy number changes, which were detected by using high resolution ? comparative genomic hybridization (HR-CGH) method, 13q amplification was associated with lymph node involvement of gastric adenocarcinoma. When the genes at the minimal overlapping regions were examined, glypican-5 (GPC5) and glypican-6 (GPC6) genes were thought to be candidate genes that may play a role in gastric carcinogenesis. In this study it was aimed to investigate the diagnostic, and prognostic importance of the expression levels of GPC5, and GPC6 genes in gastric cancer. For this purpose GPC5 and GPC6 gene expressions were quantitatively determined by real-time PCR method in total of 70 tumor and normal gastric mucosa samples belonging to 35 patient (23M, 12F) with intestinal type gastric adenocarcinoma. Expression levels of GPC5 and GPC6 genes were compared between normal and tumor tissues. Additionally, the association of expression levels in tumoral tissues with several clinicopathological parameters, such as tumoral invasion, lymph node involvement, histopathological classification, and Helicobacter pylori infection was evaluated.It was found that GPC5 gene had no expression in both normal, and tumoral samples. The mRNA level of GPC6, which was detected in both groups, was found to be significantly (p=0,039) higher in tumor tissues than that in normal group. However, there was no statistically significant association between GPC6 expression and any of the clinicopathological parameters that were studied (p>0.05). Our findings suggest that an increase in GPC6 expression levels may play a possible role in gastric cancer developmet, but not in progression of the cancer.