Mide kanserinde serum retinol beta karoten çinko, bakır ve Cu/Zn değerleri
Serum retinol, beta-carotene, zinc, copper and Cu/Zn ratio levels in patients with stomach cancer
  1. Tez No: 79562
  2. Yazar: NESRİN UZUNOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİRHAN SUNGUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Mide kanserli (adenokarsinom) 67 hasta ve 28 sağlıklı kontrolde serumda retinol, beta-karoten, çinko, bakır konsantrasyonu ve Cu/Zn oranı çalışıldı. Bu beş parametre kanserin evrelerine göre, ameliyat olan ve olmayan hastalarda kıyaslamalı olarak incelendi. Ayrıca bu beş parametrenin birbiriyle olan ko relasyonu değerlendirildi. Mide kanserli hastalarda serum beta-karoten konsantrasyonu kontrol gru buna kıyasla belirgin olarak düşük saptandı ve bu fark istatistiksel olarak an lamlı idi (p0,05). Mide kanserli hastalarda bu beş parametre evrelere göre kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir (p>0,05). Mide kanserli hastalar ameliyat olan ve ameliyat olmayan diye iki gruba ayrılarak bu iki grup arasında retinol, beta-karoten, çinko, bakır ve Cu/Zn oranı kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study; retinol, beta-carotene, zinc, copper and Cu/Zn ratio of sera from 67 patiens with stomach cancer and 28 control subjects were measured. These five parameters were examined according to stomach cancer stage on operated or non-operated patients. In addition the carrelation between these five parameters were evaluated. Beta-carotene concentration in the serum of stomach cancer patients were found to be lower than those of the control group. These differenency were statistically significant (p0,05). When these five parameters were compared with respect to stages of the stomach cancer no significant differences were found (p>0,05). When the stomach cancer patients were subdivided into operated and non-operated groups retinol, beta-carotene, zinc, copper and Cu/Zn ratio haven't been found to be statistically different (p>0,05). No significant difference was detected in the tested parameters according to stages into operated and non operated groups, (among stages O-I-II and stage IV) (p>0,05).