Dörtyol koşullarında farklı anaçların ortanique tangor'un bazı biyolojik, morfolojik ve pomolojik özellikleri üzerine etkileri
The effects of different rootstocks on some biological, morphological and pomological characteristics of ortanique tangor under Dörtyol conditions
  1. Tez No: 301055
  2. Yazar: SUZİDİL FERÜZAN YENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. T. HAKAN DEMİRKESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
2010 yılında Mustafa Kemal Üniversitesi'ne ait Dörtyol Bahçe-70 Turunçgiller ve Subtropik Meyveler Araştırma İstasyonu'nda, Carrizo sitranjı (Citrus sinensis Osb.xPoncirus trifoliata Raf.), Smooth Flat Seville, Gou-Tou turuncu, Tuzcu 31-31, Brezilya turuncu (Citrus aurantium L.), Çin turuncu, Sunki mandarini (Citrus sunki) ve Volkameriana (Citrus volkameriana Pasq. ve Tan.) anaçları üzerine aşılanmış Ortanique tangor'un bazı biyolojik, morfolojik ve pomolojik özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır.Dörtyol koşullarında çiçek ve meyve dökümlerinin anaçlar tarafından etkilendiği ve derime ulaşan en yüksek meyve oranı %7,04 ile Brezilya turuncu anacında belirlenmiştir. Ortanique tangorda ağaç başına verim ve gövde birim kesit alanına düşen verim miktarının anaçlar tarafından etkilendiği saptanmıştır. En yüksek ağaç başına verim Gou-Tou turuncu (29,78 kg/ağaç), Çin turuncu (28,18 kg/ağaç) ve Smooth Flat Seville (27,62 kg/ağaç) anaçlarında, en düşük verim ise 11,26 kg/ağaç ile Tuzcu 31-31 anacından elde edilmiştir. GBKADV miktarı en fazla 1,75 kg/cm² ile Smooth seville anacında saptanmıştır. Taç izdüşüm alanına verim ve taç birim hacmine verim miktarlarında anaçların etkileri önemsiz bulunmuştur.Meyve ağırlığı, meyve eni ve boyu, kabuk kalınlığı, tohum sayısı, usare miktarı, Suda çözülebilinir toplam kuru madde oranı/Asit oranında anaçların etkileri önemsiz bulunmuştur. Ortanique tangor çeşidinde en iri ve en ağır meyveler Volkameriana (201,74 g) anacında belirlenmiştir. En kalın kabuklu meyveler Çin turuncu (4,17 mm) ve Tuzcu 31-31 (4,13 mm) anaçları üzerindeki meyvelerden elde edilmiştir. Elde edilen meyvelerde usare miktarları % 55,60-46,43 arasında değişmektedir. SÇKM miktarı anaçlara göre değişmekle birlikte en fazla SÇKM oranı %10,73 ile Tuzcu 31-31, en düşük SÇKM içeriği ise Smooth Flat Seville anaçlarından elde edilmiştir. Çalışmamızda Titreedilebilir asitlik içeriği %0,89-1,10 arasında değişmiştir. Araştırmada Ortanique tangorun meyvelerinin kabuk yapısı hafif pürüzlü, portakal renginde ve kabuk ete sıkı bağlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
During the 2010, the effects of different rootstocks on some biological, morphological and pomological characteristics of Ortanique tangor which grafted on Carrizo citrange, Smooth Flat Seville, Gou-Tou sour orange, Tuzcu 31-31, Brasilia sour orange, Chinese sour orange, Sunki mandarin and Volkameriana rootstocks were investigated in Mustafa Kemal University Dörtyol Bahçe-70 Citrus and Subtropical Fruits Research Station.It was determined that flower and fruit drops were affected by rootstocks under Dörtyol conditions; the highest ratio reaching to harvest was on Brasilia sour orange with %7.04. It was revealed that yield per tree and yield to trunk cross-sectional unit area amount was affected by rootstocks. The highest yield per tree was on Gou-Tou sour orange (29.78 kg/tree), Chinese sour orange (28.18 kg/tree) and Smooth Flat Seville (27.62 kg/tree) rootstocks, while the lowest yield was on Tuzcu 31-31 with 11.26 kg/tree. Yield to trunk cross-sectional unit area amount was highest on Smooth Flat Seville with 1.75 kg/cm². The effects of rootstock on yield per canopy projectional unit area and yield per canopy volume were not significant.The effects of fruit weight, fruit width and length, rind thickness, seed number, juice content, soluble solid/acidity ratio were not significant. But the greatest and heaviest Ortanique tangor fruits were harvested from Volkameriana (201.74 g) rootstocks. The thickest rind were obtained from Chinese sour orange (4.17 mm) and Tuzcu 31-31 (4.13 mm) rootstocks. The juice content in the obtained fruits ranged between 46.43-55.60%. Soluble solid content differed based on the rootstocks, the highest soluble solid was obtained from Tuzcu 31-31 with 10.73% while the lowest soluble solid was obtained from Smooth Flat Seville. In the study, titretable acidity was ranged between 0.89-1.10%. In this research some fruit characteristics of Ortanique tangor were found; rind structure smooth rough, fruit color orange and ease of peeling tight.