Crimson Tide karpuz çeşidinde farklı anaç ve değişik depo sıcaklıklarının muhafaza süresince kalite özelliklerinin değişimine etkileri
Effects of the change in quality characteristics during storage of the different rootstock and different store temperatures on Crimson Tide watermelon cultivar
  1. Tez No: 301056
  2. Yazar: ÖZAY BALTAER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERHAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Toprak kökenli hastalıklar (Fusarium oxysporum ve Verticillium dahliae türleri tarafından neden olunan), sürekli ve yoğun üretim nedeniyle örtü altı ve açıkta karpuz yetiştiriciliğini sınırlayıcı faktörlerdir. Toprak kökenli hastalıklara karşı dayanıklı Lagenaria ve Cucurbita türleri gibi anaçlar üzerinde yetiştiricilik; hastalıkların kontrolü, diğer dezenfektan yöntemlerine alternatif olma, münavebe ihtiyacının azaltılması ve verimi artırma gibi avantajlar sağlamaktadır.Ülkemiz açısından büyük bir öneme sahip olan karpuzun muhafazası ve aşılamanın karpuzun tat ve kalitesine etkileri tam olarak bilinmemekte ve spekülasyonlara neden olmaktadır. Bu nedenle aşılamanın karpuz muhafazası ve kalitesi üzerine etkilerini incelemek önem kazanmıştır.Aşılamanın karpuzlarda meyve eti sertliği ve rengi, şeker ve likopen içeriği gibi meyvenin kalite özeliklerine de olumlu etkileri bilinmektedir. Aşılı veya aşısız karpuzların derim sonrası fizyolojileri konusunda oldukça az sayıda çalışma mevcuttur. Karpuzlarda depo ve raf ömrünü sınırlayan faktörler düşük sıcaklıklarda (5,00) çok üstünde olmuştur. 7ºC ve 27ºC'lerde depolama sırasında üşüme zararı görülmemiştir. 0ºC, 7ºC ve 27ºC'lerde depolama sırasında mantarsal bozulma görülmemiş, ancak raf ömrü sırasında görülmüştür. TEA içeriği ve pH değeri depolama ve raf ömrü sırasında istatistiksel olarak önemsiz bulunmuş veya azalmıştır.Ferro ve RS841 anaçları üzerine aşılı karpuzlarda kalite diğerlerinden daha iyi olmuştur. Karpuzların 7°C sıcaklıkta %85-90 oransal nemde 21 gün depolanmasından en iyi sonuç alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Soil borne diseases (caused by Fusarium and Verticillium species etc.) are limiting factors affecting watermelon production both during early cultivation under plastic tunnels and for later in the season under open field production conditions because of continuous and intensive cropping. Lagenaria and Cucurbita rootstocks known as resistant to Fusarium wilt and other soil borne diseases provide advantages for watermelon cultivation to control diseases, alternative to other methods of disinfecting, eliminate of plant rotation and increase yield.Effects of grafting on storage quality of watermelon are not completely known and lead to speculations. Hence to investigate the effect of grafting on storing and quality of watermelon has gained importance.Grafting also affects fruit quality including fruit flesh firmness, flesh colour, lycopene and sugar content. There are few studies on postharvest physiology of grafted or non-grafted watermelos. Storage and shelf life of watermelons are limited by low ( 5.00). Chilling injury was not observed during storage at 7ºC and 27ºC. fungal disorder was not observed during the storage at 0ºC, 7ºC and 27ºC and shelf-life, but it was observed during the shelf life. TEA content and pH value of the Crimson Tide varieties were statistically insignificant or decreased during storage and shelf life.Quality of watermelons grafted on Ferro and RS841 rootstocks were better than the ones grafted on others. The storage of watermelons at 7°C and 85-90% relative humidity for 21 day were found successful.