Yeşilırmak (Tokat) nehrinden izole edilmiş bazı Chlorophyta üyelerinin antibakteriyal aktivitelerinin araştırılması
Investigation of the antibacterial activities of the Chlorophyta species in Yesilirmak river, Tokat
  1. Tez No: 301107
  2. Yazar: SEMİNE TÜRKMEN ELALMIŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECİBE CANAN USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, GOÜ. Mikroalg Kültür Laboratuarı Kültür Koleksiyonundan alınan ve Yeşilırmak Nehri'nden izole edilmiş bazı Chlorophyta üyelerinin antibakteriyal etkilerine bakılmıştır. Chlorophyta bölümü alglerinden Cladophora profunda Brand, Cladophora sp, Spirogyra majuscula Kuetzing, Mougeotia viridis (Kuetzing) Wittrock'in antibakteriyal aktiviteleri incelenmiştir. Bu amaçla, farklı organik çözücüler (Metanol, Etanol, Kloroform, Etil asetat, Hekzan, Dimetil sülfoksit-DMSO) kullanılarak elde edilen ekstraktlarının 10 patojen bakteri (Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Streptococcus pneumoniae ATCC 19615, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 13883, Salmonella Typhimurium ATCC 14028, Enterobacter cloacae ATCC 23355, Escherichia coli ATCC 25922, Proteus vulgaris ATCC 13315, Serratia marcescens ATCC 8100) suşuna karşı antibakteriyal etkileri için Disk Difüzyon (Bauer, A.W., 1966) yöntemi kullanılmıştır. İnhibisyon etki, 10 farklı test mikroorganizmasına karşı saptanmıştır. Her bir alg ekstraktının patojen bakteri suşlarına karşı oluşturduğu büyüme inhibisyon zonları ölçülmüştür. Sonuçlarda tüm alg türlerinin bazı ekstraktlarında belirgin inhibisyon zonları elde edilmiştir, en yüksek inhibisyon etki ise Cladophora profunda Brand ve Spirogyra majuscula Kuetzing türlerinde gözlenmiştir. Bu türlerde antibakteriyal etki daha çok Klebsiella pneumoniae, Enterobacter cloacae, Escherichia coli'e karşı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the antibacterial effects of various Chloropyta species of Yesilirmak River and taken from GOU Microalgae Culture Laboratory collection that grown in suitable culture conditions in laboratory. Antibacterial activities of Chloropyta division algae including Cladophora profunda Brand, Cladophora sp, Spirogyra majuscula Kuetzing, Mougeotia viridis(Kuetzing) Wittrock were investigated. For this purpose, disc diffusion method (Bauer, A.W., 1966) was applied by using different organic solvents (Methanol, Ethanol, Chloroform, Ethil asetat, Hexan and Dimetyl sulphoxide -DMSO) against 10 pathogenic bacterial strains (Staphylococcus aureus ATCC 25923, Staphylococcus epidermidis ATCC 12228, Streptococcus pneumoniae ATCC 19615, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Klebsiella pneumoniae ATCC 13883, Salmonella typhimurium ATCC 14028, Enterobacter cloacae ATCC 23355, Escherichia coli ATCC 25922, Proteus vulgaris ATCC 13315,Serratia marcescens ATCC 8100). Growth inhibition zones produced by each alg extract against the bacterial strains were measured. Some organic extracts of the alg species showed considerable inhibition against the bacteria. The highest one was by the Cladophora profunda Brand and Spirogyra majuscula Kuetzing species against Klebsiella pneumoniae, Enterobacter cloacae, Escherichia coli.