Domates tarlalarında toprak tekstürü ve sulama sistemlerinin toprak enzim aktivitesine etkisi
The effect of soil texture and irrigation systems in tomato fields on soil enzyme activity
  1. Tez No: 301108
  2. Yazar: MUKAYİN GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM KOÇYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmanın amacı, damlama ve salma sulamayla yetiştirilen domates tarlalarında toprak enzim aktivitesindeki değişimin Tokat Kazova'da farklı tekstür guruplarında belirlenmesidir. Toprak haritasından yararlanılarak belirlenmiş olan 8 lokasyonlarda damla ve salma sulama altında bulunan alanlardan belirlenmiştir. Her bir kullanımda, araziyi iyi bir şekilde temsil edebilecek dört farklı örnek alma yeri seçilerek örnekler hep aynı yerden alınmış ve her bir örnek alma yerinden üç ayrı örnek alınarak karıştırılmıştır. Yıl içerisindeki enzim aktivitesindeki değişimini belirlemek için toprak örnekleri bitki gelişiminin Haziran, Ağustos ve Ekim aylarında el burgusu yardımıyla 0-10 cm derinlikten alınmıştır. Alınan örneklerde tekstür, pH, EC, organik madde, kireç, organik C ve N, mikrobiyal biyokütle C ve N, fosfataz, dehydrogenez, ß-Glukosidaz enzim aktiviteleri ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlar topraklardaki enzim aktivitesinin damla ve salma sulama altında değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Farklı örnekleme dönemlerinde damla sulama yüksek enzim aktivitesine sahip olmuştur. Farklı lokasyonlarda ölçülen enzim aktivitelerinde farklılık ortaya çıkmıştır. Ortaya çıkan bu farklılık tekstür ve geçmişte uygulanan amenajman sistemlerinin ortak bir etkisidir. Damla sulama bitkinin su kullanım etkinliğini artırmanın yanında toprak nem içeriğini sürekli ve optimum bir seviyede tutarak mikrobiyal aktivite ve enzim aktivitesini artırarak toprak kalitesi ve verimliliği üzerine olumlu bir etkiye sahip olmuştur.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to determine the effect of drip and flooding irrigation on soil enzyme activity under tomato production at different soil texture in Tokat Kazova province. The study was conducted on 8 locations under drip and flooding irrigations. The locations were selected using soil map. At each location, drip and flooding irrigations sites were selected. Under each irrigation, four sampling locations were randomly selected and soil samples at each location were taken by using hand probe. In order to determining soil enzyme activity, soil samples were taken at three plant growing periods (June, August, October) from 0 to 10 cm depth. Soil pH, EC, organic matter, lime, organic C and N, microbial biomass C and N, phosphates, dehyrogenases, and ß-glucosidase enzyme activities were determined. This results indicated that drip and flooding irrigation had significant effect on soil enzyme activity. Drip irrigation had higher soil enzyme activity at different sampling times. Also, the enzyme activity was significantly affected by sampling locations. The differences between the locations could be the result of soil texture and amanajment. Drip irrigation increases plant water use efficiency furthermore, optimizing soil water content which enhancing microbial activity, enzyme activity, and soil quality.