6. sınıf fen ve teknoloji dersinde dolaşım sistemi konusunun zihin haritalama tekniği ile öğretilmesinin başarıya etkisi
The effect of mind mapping based instruction on sixth graders? achievement with in the subject of circulatory system in science education course
- Tez No: 301133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 6. sınıf Fen ve Teknoloji dersinde dolaşım sistemi konusunun zihin haritalama tekniği ile öğrenmenin uygulandığı deney grubu ile geleneksel öğretim yönteminin uygulandığı kontrol grubunun akademik başarıları arasında farklılığın olup olmadığını belirlemektir.Araştırma 2010-2011 öğretim yılı ikinci döneminde Erzurum ilinde aynı bölgede bulunan iki farklı ilköğretim okulundaki 6. sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırmada bir deney ve bir kontrol grubu kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to test if there is significant difference between the achievement scores of experimental group using mind mapping method and the control group using traditional learning method in `Circulatory System? subject in Science course.This study is carried out on two different sixth grade students in Erzurum A Elementary School and B Elementary School in 2010-2011 second semester. The research includes two groups: experimental group and control group.