Hemiartroplasti ile tedavi edilen femur boyun kırıklı hastalarda unipolar ve bipolar protez sonuçlarımız(Retrospektif çalışma)
- Tez No: 301169
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ EZİRMİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Femur boyun kırığının cerrahi tedavisinde hemiartroplasti sık başvurulan bir tedavi yöntemidir. Femur boyun kırıkları kalça ekleminin bütünlüğünü bozan en önemli kırıklardan biridir. Hızlanan endüstri, artan trafik kazaları ve insanoğlunun ömrünün uzamasıyla femur boyun kırıkları günümüzde önemli bir yer tutmaktadır. Femur boyun kırıkları 65 yaş üstü hastalardaki en sık ortopedik sorunlardan birisidir. Geriatrik nüfusun dünya genelinde en hızlı artan nüfus olduğu hesaplanırsa kalça kırıklarının önemli bir halk sağlığı sorunu olduğu gözönüne alınmalıdır.Çalışmamızda 2006-2011 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde hemiartroplasti uygulanan femur boyun kırıklı hastaları unipolar ve bipolar olarak karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirmeye aldık.Yapılan arşiv taraması sonucunda, bu tedavi yönteminin 441 hastanın 457 kalçasına uygulandığı tespit edildi. Kendisine ulaşılıp son kontrolleri yapılan 137 hasta çalışmaya alındı Hastaların hepsine açık cerrahi müdahale yapıldı, kapsül postero-lateral girişim uygulanarak posteriordan açıldı. Hastalar bipolar hemiartroplasti yapılan 78 hasta grup I, unipolar hemiartroplasti yapılan 59 hasta grup II olmak üzere gruplara ayrıldılar. Grup I de olguların 43'ü kadın 35'i erkek ve ortalama yaş 67(48-81), grup II de olguların 30'u kadın, 29'u erkek ortalama yaş 72(49-91) idi. Çalışmaya alınan 137 hastadan 73 hasta (%53,1'i) kadın 64 hasta (%46,9'u) erkekti. Çalışmaya aldığımız hastaların kalçaları 5'i bilateral, 61'i sağ, 71'i sol olarak değerlendirildi. Hastaların 79'una sementli protez, 58'ede sementsiz protez uygulandı. Değerlendirmeye alınan hastaların ameliyat edildikleri zamanki yaşları en küçük 48 en büyük 91 olmak üzere ortalama 68 idi. En kısa takip süresi 3 ay, en uzun takip süresi 56 ay olmak üzere ortalama takip süresi 37 aydı.Harris skorlamasına göre grupI de çok iyi ve iyi sonuç olan 67 hasta (%85,8) varken, grupII de 33 hasta (%55,9)vardı. Grup I de orta ve kötü sonuç alan 11 hasta (%14.2) varken grup II de 26 hasta (%44,1) vardı.Grup I de Singh indeksi dağılımı 34 hasta (%44) singh(3), 16 hasta (%21) singh(2), 2 hasta(%3) singh(1) iken grup II de 22 hasta %38 singh(3), 23 hasta %39 singh(2), 3hasta %5 singh(1) olarak tespit ettik. Singh indeksi derece(6,5,4) olan grup I'de 26 hasta (%32) iken grup II'de 11 hasta (%18) olarak hesaplanmıştır.Kırıklar Garden sınıflamasına göre 65 hasta tipIII ve 72 hasta tipIV olarak gruplara ayrıldı. Hastalar en erken 2 gün en geç 34 gün olmak üzere ortalama 11 gün içerisinde opere edildiler.Çalışmamıza dâhil olma ölçütlerine uyan 137 femur boyun kırığı hastasının ameliyat sonrası 36 aylık takipte, mortalite hızının ilk 6 ayda yüksek olduğu tespit edildi. Erkek cinsiyetin, yaşın artmasının, yüksek ASA skorunun ve ameliyat için bekleme süresinin uzun olmasının mortaliteyi anlamlı olarak artırdığı tespit edildi.Harris kalça skoruna göre klinik değerlendirmeler yapıldı. Çalışmadaki kaba oransal dağılımlar ki-kare testi ile değerlendirildi. Niceliksel değişkenlerin iki grup arasındaki kıyası t testi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Hemiarthroplasty is frequently used in surgical management of femoral neck fractures. Femoral neck fractures are one of the most important fractures which results in disruption of hip joint. Developing industry; increase in number of motor vehicle accidents; and the prolonging life makes femoral neck fractures important at the present time. Femoral neck fracture is one of the most common orthopedic problems in patient over 65 years old. Overall increase in geriatric population in the world makes hip fractures a public health problem.In our study; we have evaluated patients with femoral neck fractures to whom hemiarthroplasty was performed; and compared the results according to unipolar and bipolar prosthesis. We have reviewed our archive and found that 457 hip joint of 451 patients were operated by this procedure. 137 patients whom have been able to be contacted and followed up are included in this study. Open surgical procedures with postero-lateral capsular incisions were performed to all of the patients. Patients were divided into two groups as 78 patients to whom bipolar hemiarthroplasty was performed as Group I; and 59 patients to whom unipolar hemiarthroplasty was performed as Group II. In group I 43 of 78 patients were male and 35 were female with a mean age of 67(48-81); whereas in group II 30 of 59 patients were male 29 were female with a mean age of 72(49-91). overall 73 of 137 patients were female (%53,1?i) and 64 were male (%46,9). In our study group 5 had bilateral; 61 had right and 71 had left sided lesions. 79 of all patients had cemented; 58 had cementless prosthesis. The eldest patient at the time of operation was 91 and the youngest was 48 with a mean age was 68. Shortest follow up duration was 3 months whereas the longest was 56 months. According to haris scoring system 67 of group I patients had good and very good results whereas 33 patients had good and very good results. 11 of group I patients had fair and bad results whereas 26 patients had bad results results. Singh index distribution in group I was evaluated as 34(%44) patient singh(1) , 16 (%21) patients singh (2) ; 2(%3) patients singh (1). Singh index distribution in group II was evaluated as 22(38) patients singh(1) , 23 (%39) patients singh (2) ; 3(%5) patients singh (1).There were 26 (32%) patients with singh index (6,5,4) in group I whereas in group 2 there were 11 (%18) patients.Fracture patterns were divided into two groups as type III (65 patients) and type IV (72 patients) according to garden classification. The patients had been operated in between 2 days and 34 days after the incident.We have determined in our study that mortality rate is high in postoperative first 6 months; during our 36 months follow up; in 137 patients whom have been eligible for our study. Male gender, increasing age, high asa scores and prolonged preoperative period results in significant increase in mortality. Clinical evaluations have been done according to haris hip score. Raw proportional distributions were evaluated by chi square test. Quantitative variables were compared in-between two groups by t test. Bipolar outcomes have been found significantly better then unipolar outcomes. Our results are found compatible with the literature.To sum up bipolar hemiarthroplasty is a good management procedure in patients with femoral neck fractures. Bipolar heimiarthroplasty has promising outcomes in appropriate cases. In conclusion bipolar partial prosthesis have better clinical outcomes then unipolar prosthesis in patients with appropriate age and asa scores.