İdrar sitolojisi ve üriner sistem ultrasonografisinin mesane tümörlü hastaların takibindeki yeri
The place of urınary cytology and urınary system ultrasonography on follow upof patients with bladder tumors
- Tez No: 301170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT YAPANOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kasa invaze olmayan mesane tümörü heterojen özellikler içeren bir ürötelyal kanserdir.En önemli özellikleri nüks ve progresyon göstermeleridir. Bu tümörlerin takip ve tedavisindeki temel amaç nüksü azaltmak ve progresyonu önlemektir. Bu amaca yönelik takip programları, tümörün klinik ve patalojik özellikleri dikkate alınarak oluşturulan risk gruplarına göre yapılır. Yeterli tedavi verirken, düşük risk grubuna aşırı takip, yüksek risk grubuna yetersiz takip uygulamamak gerekir. Sistoskopi takipte kabul görmüş temel yöntemdir. Ancak son zamanlarda sistoskopinin yüksek maliyeti, invaziv bir girişim olması nedeni ile oluşabilecek olası komplikasyonar ve hasta üzerindeki olumsuz psikolojik etkisi nedeni ile alternatif takip yöntemleri ve risk gruplarında takip aralıklarını uzatma yönünde eğilimler vardır.Çalışmamızda, mesanenin değişici epitel kanseri nedeni ile tedavi uygulanmış 296 olgunun izlemlerinde gelişebilecek nükslerin belirlenmesinde; idrar sitolojisi ve üriner sistem ultrasonografisinin (USG) tek ya da birlikte kullanımlarının nüksü belirlemede ki yeterliliğinin sistoskopik bakıyla karşılaştırılması amaçladık.Hastalardan sistoskopi öncesi klinik şartlarında miksiyonla elde edilen idrar ve ameliyathene şartlarında sistoskopi öncesi mesane yıkama suyu sitolojik tetik için gönderildi. Yine sistoskopi öncesi hastaların klinik şartlarında USG ile mesaneleri değerlendirildi. Üriner sistem USG'nin aynı hekim tarafından tüm hastalarda aynı optimum şartlar oluşturularak yapılması sağlandı.Tarama testlerinin performanslarını değerlendirmede istatistiksel analiz yöntemi olarak ROC analiz yöntemi kullanıldı. p?0,05 olması durumunda fark istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi.Çalışmada tümör nüksünü belirlemede idrar sitolojisi ve üriner sistem USG'nin tek yada birlikte kullanımı değerlendirildi. Çalışmamamızda istatistiksel anlamda en güvenilir yöntem üriner sistem USG'si ve sitoloji birlikteliği oldu. Herhangi bir nedenle sistoskopi yapılamayacak hastalarda USG ve sitolojinin yüksek güvenirlilik ve düşük hata payı nedeniyle kullanılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The bladder tumor which does not invade to muscle is an urothelial cancer including heterogeneous characteristics.The most important properties of these tumors are recurrence and progression.The main aim in the follow-up and teartment of these tumors is to reduce recurrence and prevens progression. The follow-up programmes for his aim is fulfilled according to risk groups which are constituted by taking into consideration the clinical and pathological traits of tumors.The excessive follow-up to groups with low risk, insufficient follow-up to groups with high risk is needed not to apply, while giving adequate treatment.Cystoscopy is a standart method in the diagnosis and follow-up. However, there are tendencies on alternative follow-up methods and extended follow-up interval in risk groups, Since the high cost of cystoscopy, potential complications which may be occurred because it is an invasive attempt, the negative psychological effects on patients.In our study, we intended the comparison by cystoscopy view for sufficiency to determine recurrence by using urine Cytology and Uriner System USG, alone or together to reveal recurrences which may be developed in follow-up of 296 patients who are treated because of epithelial cancer.The cytology samples wich obtained by spontaneous miction in the clinical condition and from bladder washing water in the surgery condition before cystoscopy were sent. And also, the bladders were evaluated by Urinary System USG in clinical condition before cystoscopy.It was provided that the Uriner System USG was applied to all the patients by same surgeon by keeping same optimum condition.The ROC statistical method was used to evaluate performance of survey test and ıf the p value was p?0.05, the differences were accepted statistically significant.The usefulnes of Urine Cytology and Urinary System USG alone or tocombination to determine tumor recurrence was evaluated in the study. The results show that the together use of Uriner Sytem USG and Urine Cytology is the most reliable method statistically. We consider that the together use of Urinary Sytem USG and Urine Cytology can be combination applied due to its high reliability and low error rate in patients for cystoscopy because of any cause.