Kraniyal kitlelerin MR perfüzyon,MR difüzyon ve MR spektroskopi teknikleri ile karakterizasyonu
The characterization of cranial masses with perfusion MR, MR spectroscopy and MR diffusion
- Tez No: 301330
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMET KARADAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Erişkinlerde santral sinir sisteminin en sık görülen primer tümörleri nöroepitelyal tümörlerdir. Bu çalışmanın amacı; ileri MRG teknikleri olan Difüzyon Ağırlıklı Görüntüleme (DAG), Manyetik Rezonans Perfüzyon Görüntüleme (MRP) ve Manyetik Rezonans Spektroskopi (MRS) yöntemlerinin, intrakraniyal kitlelerin tanısında ve tümörün grade'inin belirlenmesinde, yerini ve önemini araştırmaktır.Bu çalışmada 28 olgunun MR difüzyon, 27 olgunun MR spektroskopi ve 19 olgunun MR perfüzyon sonuçları, opere olan ve stereotaktik biopsi sonrası sonuçları ile karşılaştırılmıştır.Tüm olguların lezyonlarından ve karşı hemisferdeki normal beyin parankimlerinden yapılan ölçümler ile belirlenen ortalama min ADC değerlerinde ve ortalama maks Cho/Cr değerlerinde iki grup arasında anlamlı fark olduğu görülmüştür (p0,1).Sonuç olarak; intraaksiyal beyin tümörlerinde konvansiyonel MRG bulgularının yanında Difüzyon MR, Perfüzyon MR ve MRS'nin birlikte kullanımı ile tümör tanı ve gradelemesinde kullanılabilir. Ancak çalışmamızdaki sınırlamaların başında hasta sayısının ve tümör gruplarının çeşitliliğinin az olması gelmektedir.
Özet (Çeviri)
In adults, the most common primary tumors of the central nervous system neuroepithelial tumors. The purpose of this study, for the diagnosis of intracranial masses and the determination of tumor grading to investigate place and importance of advanced MRI techniques with diffusion-weighted imaging (DWI), Magnetic Resonance Perfusion Imaging (MRP) and Magnetic Resonance Spectroscopy (MRS) methods.In this study, 28 cases of MR diffusion, 19 cases of MR perfusion and of 27 cases of MR spectroscopy results compared with the results of the operation and stereotactic biopsy.The values of the min mean ADC and max mean Cho / Cr values which measurements by the lesions in all cases and normal brain parenchyma were significantly different between the two groups (p 0.1).As a result, in intraaxial brain tumors as well as conventional MR imaging findings, together with the use of perfusion MRI and of spectroscopy MRI, tumor diagnosis and grade system is available. However, at the beginning of the limitations in our study is the number of patients and the tumor is less than the diversity of groups.