Alkol ve madde kullanım bozukluğu olan yetişkin erkeklerle normal yetişkin erkeklerin tematik algı testi bulguları açısından karşılaştırılmaları
Comparison of thematic apperception test findings of normal male adults and adult males diagnosed with alcohol and substance use disorder
- Tez No: 301364
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL, DOÇ. DR. HÜSEYİN AZMİ VARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikiyatri, Psikoloji, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Psychiatry, Psychology, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Bu araştırmada, 30 alkol bağımlısı tanısı almış yetişkin erkek ile 30 yetişkin normal erkek TAT bulguları açısından karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada Kart 1, 3 BM, 6 BM, 7 BM, 8 BM, 13 MF ve 18 BM kullanarak sırasıyla katılımcıların ?çocukluk ve başarı?, ?depresyon?, ?anneyle ilişki?, ?babayla ilişki?, ?saldırganlık?, ?karşı cinsle ilişki?, ?alkol kullanım durumları?, ?dinamikleri?, ?ihtiyaçları? ?savunma mekanizmaları? ve ?patolojik belirtileri? açısından nasıl farklılaştıklarını araştırmayı amaçladık.Katılımcılar önce SCID-I kullanılarak tanısal değerlendirmeye alındı ve daha sonra araştırmaya uygun olanlara TAT uygulandı.Araştırmada elde edilen bulgulara göre, alkol bağımlılarının bulguları normallerle karşılaştırıldıklarında ?alkol kullanımı?, ?alkole bağlı sorunlar?, ?üzüntü ve mutsuzluk?, ?anneyle ilişkide suçluluk?, ?anneyle ilişkide sorun?, ?anneyle otonomi bağımlılık çatışması? ve ?babayla otonomi bağımlılık çatışması?, ?kararsızlık?, ?düşük özgüven?, ?düşük ideal?, ?obsesif, ayrıntıcı?, ?mazohist?, ?hostil? ve ?entellektüalizasyon? değişkenleri daha yüksek çıkmıştır. Ayrıca bağımlıların annelerinin normallere göre daha ?reddedici, soğuk? davrandıkları; normallerin annelerininse ?baskıcı, kontrolcü? davrandıkları bulunmuştur. ?Otonomi bağımlılık çatışması? ve ?yaşlı erkeğin hoşuna gitmeyen davranış? kapsamında ?kötü alışkanlık? değişkeni bağımlılarda daha yüksek çıkmıştır. Kart 8 BM'de ?ön planda yer alan figürün cinsiyetine? bağımlıların çoğunluğu ?erkek? demiştir. Normallerdeyse ?anneyle bağımlı ilişki kurma?, ?başkalarını memnun etmeliyim?, ?büyümemeliyim? ve ?başarılı, üstün olma?, ?yüceltme?, ?uzaklaştırma? savunma mekanizmalarının ve ?ilişkilerde sorun, çatışma, kavga? ve ?diğer? patolojik bulguların daha yüksek olduğu görülmüştür.Başta 6 BM olmak üzere 1, 7 BM, 8 BM, 13 MF, 18 BM Kartlarının ve dinamikler, savuma mekanizmaları, patolojik bulgular değişkenlerinin bu iki grubu ayırt etmede etkin olduğu bulunurken Kart 3BM ve ihtiyaçlar değişkeninin bu iki grubu ayırt etmede etkin olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study 30 adult men diagnosed with alcohol dependency were compared with 30 normal adult men in terms of Thematic Apperception Test (TAT) results. In the research Card 1, 3 BM, 6 BM, 7 BM, 8 BM, 13 MF ve 18 BM were used and ?childhood and success?, ?depression?, ?relation with mother?, ?relation with father?, ?agression?, ?relation with opposite sex? and ?alcohol situations? and also ?dynamics?, ?needs? ?defense mechanisms? and pathological symptoms? were searched.The participants were diagnosed with SCID-I and then TAT was applied to the participants which were approppriate to the research.According to the findings of the study, when alcohol dependent Males compared with normal males, they showed higher results in terms of ?alcohol? and ?problems in relation to alcohol?, ?unhappiness and sadness?, ?having problem in the relation with mother?, ?guilty feeling in the relation with mother?, ?autonomy and dependency conflict with mother?, ?autonomy and dependency conflict with father?, ?indecision?, ?having low self confidence?, ?having low ideals?, ?being obssessive?, ?being mazochist? and ?being hostile? and ?using intellectualization? defence mechanism. And also The mothers of the dependent group were found ?refusing, cold? while the mothers of the normal group were found more ?controller and authoriter?. In the 8 BM the most of the dependent group called ?the figüre who is in front of the Picture?, male. Normal group showed higher results in terms of ?having dependent relation with mother?, ?I must please others?, ?I must not grow up? and ?being successful and ambitious? dynamics, ?sublimation and isolation? defence mecanisms, ?conflict in the relations? and also ?other? cathegory of pathological symptoms.Especially Card 6 BM and then Card 1, 7 BM, 8 BM, 13 MF, 18 BM and dynamics, defense mechanisms, pathological symptoms variables were found effective in discriminating alcohol dependent and normal males while Card 3 BM and needs variables were found noneffective.