Zonguldak yetişkin populasyonda bağlanma stilleri ve psikiyatrik semptomlarla ilişkisi
Zonguldak adult population attachment styles and their relationship with psychiatric symptoms
  1. Tez No: 662721
  2. Yazar: CEREN ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SEMRA DEMİR AKCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Yetişkinlerde psikiyatrik semptomlar ve ruhsal bozuklukları saptamak, kişilerdeki psikiyatrik semptomlar ve klinik değişkenlerin bağlanma stilleri ile ilişkisini belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tanımlayıcı çalışma; 01.03.2018- 01.09.2018 tarihleri arasında Zonguldak 18 yaş üstü bireyler üzerinde yüz yüze görüşme tekniği ile anket uygulanarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evreni küme örneklem yöntemi ile belirlenmiştir. Zonguldak merkez ve ilçeden polikliniğe başvuran 650 kişi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmada sosyodemografik veri ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II, Birinci basamak ruhsal bozukluk değerlendirme formu (Prime-MD) ölçekleri kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 19.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir. Sözel değişkenler bakımından gruplar arasındaki farklılıklar Perason Ki-kare, Yates Düzeltmeli Ki-kare ve Fisher Kesin Ki-kare testleri ile incelenmiştir. Sayısal değişkenler bakımından iki grubun karşılaştırılmasında parametrik test varsayımları sağlandığında iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, sağlanmadığında ise Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Sayısal değişkenlerde üç ve daha fazla grubun karşılaştırılmasında parametrik test varsayımları sağlanıyor ise tek yönlü varyans analizi, sağlanmıyor ise Kruskal-Wallis varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to determine psychiatric symptoms and mental disorders in adults, and to determine the relationship between psychiatric symptoms and clinical variables with attachment styles. Materials and Methods: Cross-sectional descriptive study; Between 01.03.2018 and 01.09.2018, a questionnaire was conducted on individuals over the age of 18 in Zonguldak using face-to-face interview technique. The population of the study was determined by cluster sampling method. 650 people who applied to the outpatient clinic from Zonguldak center and district were included in the study. Sociodemographic data scale, Experiences in Close Relationships Inventory-II, First step mental disorder assessment form (Prime-MD) were used in the study. The data obtained were made using the SPSS 19.0 program. The compatibility of numerical variables to normal distribution was examined using the Shapiro-Wilk test. The differences between the groups in terms of verbal variables were examined using the Perason Chi-square, Yates Corrected Chi-square and Fisher's Exact Chi-square tests. In comparison of the two groups in terms of numerical variables, when the parametric test assumptions were provided, the significance test of the difference between the two averages was used, and the Mann-Whitney U test was used if not. In the comparison of three or more groups in numerical variables, one-way analysis of variance was used if parametric test assumptions were provided, and Kruskal-Wallis variance analysis was used if not.