Beceri temelli eleştirel düşünme öğretiminin öğrenci hemşirelerde eleştirel düşünme gelişimine etkisi
The effect of skill based critical thinking education on the development of critical thinking in nurse students
- Tez No: 301366
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ÖZSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu araştırma, öğrenci hemşirelerin eleştirel düşünme eğilim ve becerilerinin belirlenmesi ve yükseltilmesine yönelik beceri temelli eleştirel düşünme öğretim programının uygulanması ve değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilmiş ?denk olmayan kontrol gruplu, zaman serili desen? çalışmasıdır.Çalışma, 2007-2008 öğretim yılı güz döneminde Hemşirelik Yüksekokulu'nda yürütülmüş olup, araştırmanın popülasyonunu entegre 2. ve 3. sınıfa kayıtlı toplam 318 öğrencidir. Seçmeli derse 39 öğrenci kayıtlanmış ve bu öğrenciler tartışma grubunu oluşturmuştur. Tartışma grubu öğrencilerinin akademik başarı puanlarına yakın öğrenci sayısı 138'di. Bu öğrencilerden basit rastgele örnekleme yöntemiyle akademik başarı puanlarına ve sınıflarına göre gönüllü öğrencilerden 39 öğrenci kontrol grubunu oluşturuldu. Bu hazırlık süreci sonunda tartışma ve kontrol grubu öğrencileri akademik başarı puanlarına ve sınıflarına göre eşleştirildi. Araştırmanın örneklemini, tartışma grubu 39, kontrol grubu 39, toplam 78 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmanın %100 güç ile çalışıldığı belirlenmiştir. Çalışmada veri toplama araçları ?Sosyo demografik Özellikler Veri Formu?, California Eleştirel Düşünme Eğilim Ölçeği (CEDEÖ), İzleme Testleri (11 ünitenin senaryo sınav değerlendirmeleri) ve Düzey Belirleme Testleridir (Vize ve final sınavları).Verilerin analizinde SPSS 15.0 paket programı kullanılarak sayı, yüzde, aritmetik ortalama, t testi, varyans analizi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Bu araştırma Adnan Menderes Üniversitesi Bilimsel Araştırma Fonundan proje desteği almıştır. Seçmeli ders eğitim materyali araştırmanın sonunda yeniden düzenlenerek ders kitabı haline getirilmiştir.Seçmeli ders kapsamında, beceri temelli eleştirel düşünme öğretim programı 14 hafta (iki kredi) 11 ünitenin her biri teorik bilgi, senaryo çalışmaları, egzersizler ve ev ödevleri şeklinde yürütülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerin sosyo demografik özellikler yönünden tartışma ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamış (p>0.05), her iki grubun homojen olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this ?non-matched control group, time serial designed? research is to implement an education program for defining and advancing ability to skill based critical thinking of nursing students.Research was conducted in Ege University School of Nursing in fall semester 2007- 2008 academic year and the research population were total 318 students who were registered second and third classes. The sample of the research was set of total 78 students, 39 were discussing group and 39 control group. 39 voluntary students were control group who were chosen with simple random method. It is provided that matching the students in both groups on parameters like 2006- 2007 academic year final grade success points mean and class in the sample selection. The power of the study was defined as 100%. Socio demographic Features Data Form and The California Critical Thinking Disposition Inventory (CCTDI), Following Tests (scenario exam assessments of 11 units?) and Level Defining Tests were used as data collection tools.SPSS 15.0 package software program were used in evaluation of data and numbers, percentage estimation, arithmetic mean, t test and Pearson correlation analysis were used. A project support was taken from Adnan Menderes University Scientific Fund in this research. At the end of the research, elective course education materials were reorganized and carried a lecture book.Skill based critical thinking education program were conducted 14 week (two credit), 11 units, every unit theoretical knowledge, scenario studies, exercises and homework in the content of the elective course.