Assure öğretim tasarımı modeline göre dijital hikayeleme yöntemi ile oluşturulan lego temelli robotik kodlama eğitiminin 21. yüzyıl becerileri ve karar verme algısı üzerindeki etkisi
The effect of lego-based robotic coding training created with digital storytelling method designed with assure teaching model on learners' 21st century skills and decision-making perception levels
  1. Tez No: 906683
  2. Yazar: ŞEYDA KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZER KÖSE BİBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitsel Tasarım ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu çalışma, ASSURE öğretim tasarımı modeli ile tasarlanan ders planlarının dijital hikayeleme yöntemi ile LEGO temelli robotik kodlama eğitiminin, öğrencilerin eleştirel düşünme, problem çözme, iş birliği, iletişim ve yaratıcılık gibi 21. yüzyıl becerileri ile karar verme algı düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel verilerin nitel veri ile desteklendiği karma araştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu İzmir ili Çiğli ilçesindeki özel bir ilköğretim okulunun 4.sınıf düzeyinden oluşan toplam 103 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada 3 deney 2 kontrol grubu bulunmaktadır. Araştırmanın verilerini toplamak amacıyla“21. Yüzyıl Öğrenme ve Yenilenme Becerileri Ölçeği”ve“İlkokul Öğrencileri İçin Marmara Karar Verme Beceri Algısı Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada ayrıca dijital hikayeleme yöntemi ile LEGO temelli robotik kodlama öğretiminin, performans değerlendirme rubriğine göre uygulama sonrasındaki performans düzeyleri üzerindeki etkisi de incelenecektir. Araştırmanın uygulama süreci sonunda hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme sorularıyla öğrencilerin öğretim süreci hakkındaki görüşleri de alınacaktır. Elde edilen bulgular, araştırmanın karar verme becerileri üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde olumlu etkisi olduğunu, 21 yüzyıl becerileri üzerinde bir etkisi olmadığını göstermiştir. Araştırmanın sonuçları, gelecekteki araştırmalar için öneriler içermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of lesson plans designed with the ASSURE instructional design model, integrating digital storytelling and LEGO-based robotic coding education, on students' perception levels of 21st-century skills such as critical thinking, problem-solving, collaboration, communication, creativity, and decision-making. A mixed research model, where quantitative data is complemented by qualitative data, has been employed in the research. The study group consists of a total of 103 fourth-grade students from a private primary school in the Çiğli district of İzmir, Turkey. The research includes three experimental and two control groups. In order to collect the data of the study,“21st Century Learning and Innovation Skills Scale”and“Marmara Decision-Making Skill Perception Scale for Primary School Students”were applied. The study will also examine the effect of digital storytelling method and LEGO-based robotic coding instruction on post-implementation performance levels according to the performance evaluation rubric. The opinions of the learners about the teaching process will also be obtained through semi-structured interview questions prepared at the end of the implementation process of the research. The findings indicate that the study had a statistically significant positive effect on decision-making skills, while it had no impact on 21st-century skills. At the end of the research, recommendations for future studies have been provided.