Üç farklı döner alet sisteminin eğimli kök kanallarını şekillendirmedeki etkinliklerinin ve çalışma sürelerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparatıve evaluatıon of shapıng abılıtıes and workıng tımes of three dıfferent rotary ınstrument systems on curved root canals
- Tez No: 301401
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ERDİLEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmamızda üç farklı döner alet sisteminin kök kanal şekillendirme etkinliklerinin ve çalışma sürelerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirildi (ProTaper, RaCe, Safesiders). Bu amaçla 30 adet alt molar diş örneği kullanıldı. Şekillendirme etkinlikleri; preparasyon öncesinde ve sonrasında alınan Mikro BT görüntüleri ve üç boyutlu modeller üzerinde değerlendirildi.Örnekler; ProTaper, RaCe ve Safesiders sistemleriyle şekillendirildi. Şekillendirme sırasında geçen süreler her bir örnek için ayrı ayrı kaydedildi. Daha sonra Mikro BT yardımı ile aynı bölgelerden alınan ikinci görüntülerle ilk görüntülerin karşılaştırıldı. Kanal morfolojisinde oluşan değişiklikler değerlendirildi.Her bir alet sistemi için elde edilen ortalama değerler birbirleriyle karşılaştırıldı. Oluşan transportasyon toplamda vektörel olarak değerlendirildi. Apikal 4 mm için farklı sistemler için elde edilen veriler 1'er mm'lik aralıklarla 4 farklı seviyede değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The shaping abilities and working times of three different rotary systems (ProTaper, RaCe, Safesiders) were compared in our study. Thirty extracted mandibular molar teeth samples were used for this reason. Shaping abilities were evaluated on horizontal Micro CT images and their 3D reconstructions that were captured before and after instrumentations.The samples were shaped with ProTaper, RaCe and Safesiders rotary systems. The working times were recorded for each sample. Then second Micro CT images that were captured at same positions were compared with the first images. Changes in root canal morphology were evaluated.The mean values for each rotary system were compared with the other systems. Transportations were evaluated as cumulative vectorel quantities. The result data of different systems were evaluated for apical 4 mm with 1 mm intervals.